Az Európai Örökség cím uniós kiterjesztését javasolja az Európai Bizottság

Kultpol

(MTI) - A világörökség mintájára létrehozandó cím a bizottság közleménye szerint "az európai integrációt, eszméket és történelmet idéző és szimbolizáló helyszínekre hivatott felhívni a figyelmet".

   
"Meggyőződésem, hogy az európai örökség cím segít majd felhívni a polgárok figyelmét a sokfélesége ellenére is közös kulturális örökségünkre, és hozzájárul majd a kulturális turizmus és a kultúrák közötti párbeszéd fellendítéséhez" - hangoztatta Andrulla Vasziliu, az oktatásügyért, a kultúráért, a többnyelvűségért és az ifjúságpolitikáért felelős biztos a javaslatot a testület strasbourgi ülése után bejelentve.
   
Egy 2006-os uniós kormányközi projekt alapján tizenhét EU-tagországban már működik hasonló program: a rendszer keretében hatvannégy helyszín (köztük négy magyar: az esztergomi királyi palota, a szigetvári vár, a debreceni református kollégium és Nagytemplom és a visegrádi királyi palota) már megkapta az Európai Örökség címet, de ennek odaítélése a tagállamok egyéni döntése alapján történt.
   
Vasziliu mostani javaslata szerint a 27 tagállam mindegyike évente legfeljebb két-két helyszínt jelölhetne az európai örökség címre. A jelöléseket független szakértőkből álló testület értékelné, amely országonként évente legfeljebb egy helyszínnek ítélhetné oda a címet.
   
Az Európai Örökség jelenlegi jegyzékében szerepel többek között Robert Schuman francia államférfinek, az EU egyik alapító atyjának lotaringiai háza, valamint a lengyelországi Gdanskban található hajógyártelep, ahol a kontinens újraegyesítésében fontos szerepet játszó Solidarnosc szakszervezet működött.
   
A brüsszeli bizottság a tagországok miniszteri tanácsának és az Európai Parlamentnek is előterjeszti javaslatát jóváhagyásra, a határozat akár már jövőre életbe léphet - vélik Vasziliuék a közlemény szerint.