Évadnyitó a brüsszeli magyar kulturális intézetben

Kultpol


brussels_kecskes.jpg
Kecskés Együttes
 
A lantokon, hárfán, pszaltériumon, kobozon, furulyákon, viola da gambán, tökhegedűn, töröksípon, zergekürtön, görbekürtön, szimfónián, reneszánsz gitáron és több más régi hangszeren játszó együttes igényes programot állított össze az alkalomra, melyből a hallgatóság megismerhette egyrészt Balassi verseinek zenei világát, másrészt szó esett a korabeli hangszerekről, táncokról, udvari szokásokról, de még történelmi eseményekről is az egyes darabok között. A repertoár összefoglalóját adta a XVI. és XVII. század magyarországi, illetve a magyar kultúra inspirálta zenéjének.
 
A nagyszámú érdeklődő egyúttal megtekinthette Dengyel Tibor magyar-belga festőművész válogatott műveinek kiállítását is. Dengyel a harmincas évek elején a kolozsvári Képzőművészeti Főiskola hallgatója volt, majd Magyarországon képezte magát. Brüsszelbe 1948-ban érkezett. A hatvanas évek közepétől húsz éven át tartott fenn Brüsszelben festőiskolát. Képei a nagybányai hagyományokat szürrealista, groteszk, illetve naturalista elemekkel ötvözik, jellemzőjük az erőteljes színvilág és az expresszív komponálás.
 
A következő program a Hadik Irodalmi Szalon ?Úton? című estje volt, ahol Juhász Anna, a szalon háziasszonya beszélgetett Grecsó Krisztiánnal. A közönség megismerhette a József Attila-díjas író pályafutásának rögös útját a kezdeti, mára anekdotává szelídített botránytól kezdve, mely a verseskötetek után kiadott Pletykaanyut követte, egészen a legújabb könyv, a Mellettem elférsz sikeréig.
 

gyermekfilharmonia2.jpg
Gyermekfilharmónia
 
Szeptember 16-án a Liszt-év keretében adott nagysikerű hangversenyt a Budapesti Fesztiválzenekar a genti De Bijloke teltházas koncerttermében. A közönség Mahler I. (D-dúr, "A titán") szimfóniája mellett Liszt Haláltáncát élvezhette, valamint Orbán György IV. szerenádjának bemutatóját.
 
Az intézet szomszédságában található Szent Mihály- és Szent Gudula-székesegyházban pedig a Gyermekhangok Európáért című programot hallhatta a közönség a Szentegyházi Gyermekfilharmónia brüsszeli vendégszereplésének részeként, egy magyar nyelvű istentiszteletet követően. A katedrálissal sokrétű az együttműködés: a szeptember 11-e alkalmából rendezett megemlékezéshez az intézet próbahelyszínnel állt rendelkezésre.