Fejér megyeiek kapcsolatépítése Kínában

Kultpol


csangcsun.jpg
Csangcsun (Changchun) egyeteme
 
(MTI) - A kétoldalú kapcsolatépítésnek fontos, a gazdasági, üzleti életre is pozitívan ható közege a kultúra, az oktatás, ami hosszabb távon "jövedelmez" - hangoztatta a magyar delegációt vezető L. Simon László Fejér megyei országgyűlési képviselő, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke. Elmondta, küldöttségük meglátogatta Fejér megye tartományi partnerét, s az északkelet-kínai Csilin (Jilin) tartomány Csangcsun (Changchun) városában két felsőoktatási intézményt is felkerestek.
    
Magyarországon a leghosszabb ideje - több mint ötven éve - tart fenn közvetlen kapcsolatot a fejér megyei Perkáta és a Pekinghez tartozó Huahsziang (Huaxiang) település. Hajdanán Perkátán alakult meg a Magyar-Kínai Barátság Termelőszövetkezet, amelyből mára - nevét megtartva - egy részvénytársasági formában működő mezőgazdasági szövetkezet lett. 
    
Huahsziang vezetése és Somogyi Balázs perkátai polgármester írásban rögzítette, hogy kölcsönösen egy-egy kiállítótermet hoznak létre, ahol bemutatják egymást, tágabban pedig Kínát, illetve Magyarországot. A további együttműködési elképzeléseket megállapodásban és egy konkrét munkatervben rögzítették. Ebben az is szerepel, hogy Perkáta, ahol Kína-klub is van, és amelynek általános iskolájában Kína-szakkört is működtetnek, szeretne ifjúsági csereprogramot indítani és szívesen venne oktatói segítséget a kínai nyelvoktatás elindításához. 
    
Huahsziang leginkább a virágkertészetéről ismert, az itteni vállalatok kapják például feladatul nagy ünnepekkor a főváros feldíszítését. A község vezetői szeretnék, ha Magyarországon Perkáta segítene a megismertetésükben, zöldség- és virágtermesztési tapasztalataik, termékeik megjelenítésében - tájékoztatott Somogyi Balázs. 
    
A magyarok jártak a Csangcsuni Egyetemen, amelynek mintegy hatvanezer hallgatója van, és a rendkívül korszerűen felszerelt csilini animációs intézetben (JIA). Mindkét intézményben elmondták: szívesen lépnének kapcsolatba magyar egyetemmel vagy főiskolával, mivel más európai országok felsőoktatási intézményeivel már együttműködnek, de magyarországi partnerük még nincs. L. Simon László felajánlotta közvetítését a székesfehérvári Kodolányi János Főiskolához, valamint a Moholy-Nagy Képzőművészeti Egyetemhez.