(MTI) - Az államfő ünnepi beszédében kifejtette: Magyarország e térsége és a kulturális kormányzat büszke lehet az új tájegységre, amely bemutatja az itt élt elődök építészetét, kultúráját, polgári életformáját, amelynek szelleme ma is él.
Az ezekhez hasonló tájegységek együttesen összeadódva beleivódnak a gondolkodásunkba, a szívünkbe, valójában ebből lesz Magyarország - tette hozzá Sólyom László.
Bozóki András kulturális miniszter köszöntője után Cseri Miklós, a múzeum főigazgatója elmodta, hogy a kilenc portából álló új tájegység a 18. századtól mutatja be a felföldi városok jellegzetes épületeit.
Az eredeti elemeket is felhasználva építették fel a Mád községből származó dézsmaházat - ahová a földesúr gyűjtötte be a jobbágyoktól beszedett tizedet -, valamint egy gyöngyösi iparosházat, amelyet szintén újraépítettek a skanzenben. Mellettük többi között Tokajról és Hejcéről származó, a borkultúrához kötődő házakat is megtekinthet a közönség.
A felföldi tájegység kialakítása 900 millió forintba került.
A szentendrei szabadtéri múzeum 1967-ben nyílt meg. A kontinens egyik legnagyobb skanzenjeként számon tartott intézmény jelenleg hét tájegység épületeit mutatja be - mondta a főigazgató.
További cikkek ebben a rovatban