A Francia Intézet budapesti épülete |
(MTI) - Az intézkedés célja, hogy a francia kulturális tevékenység jobban beazonosítható legyen külföldön. Victor Hugo a XIX. századi francia romantika legnagyobb alakja volt: politikusként, költőként és íróként is a haladás útját képviselte, egyik legismertebb regénye A nyomorultak.
Az átnevezés hátterében az áll, hogy a francia külügyminisztérium egy a parlament elé már benyújtott törvényjavaslat alapján létrehoz egy állami ügynökséget a kultúra valamennyi területének egyetlen intézményen keresztül történő külföldi képviseletére.
A német Goethe Intézet, a spanyol Cervantes Intézet vagy az angol British Council mintájára megalakuló Victor Hugo Intézet önálló költségvetéssel és imázzsal átveszi a külföldön francia kulturális rendezvényeket és egyéb kulturális együttműködéseket szervező Cultures France állami költségvetésű szervezet munkáját, de az ügynökséghez tartoznak majd a külföldi kulturális intézetek és a követségek kulturális tanácsosai is.
A 135 országban nyelvoktatással foglalkozó Alliance francaise-központok és a külföldön működő francia gimnáziumok azonban megőrzik autonómiájukat.
Ellentétben a legtöbb európai országgal, ahol a kulturális intézeteket a kulturális minisztérium vagy annak egyik szerve felügyeli, Franciaországban a kulturális diplomaták közvetlenül a külügyminisztérium felügyelete alá tartoznak. Az összevonással a külügyminisztérium a kulturális költségek külföldi elosztásának átláthatóbbá tételét célozta meg, de az elképzelés egyéves késést szenvedett a nagykövetségek ellenállása miatt.