(MTI) - A Patrimonium 2 a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013-hoz illeszkedik - mondta el a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke. Seszták Oszkár emlékeztetett arra, hogy a nagyszabású programra 2010-ben 1,5 millió eurót fordított az EU és az önrészt biztosító magyar, illetve román állam. A Patrimonium 1 projekt során a nagyközönség számára is láthatóvá vált az Ecsedi-láp környékének gazdag történeti, néprajzi, régészeti és kulturális öröksége, a Castellum program keretében májusig megújul a Szabolcs községben található Mudrány-kúria és a nagykárolyi Károlyi-kastély, míg a Samcult program a szabolcs-szatmár-beregi és szatmári falvak kulturális sokszínűségét térképezte fel néprajzi, antropológiai és turisztikai szempontból.
A Szatmár Megyei Múzeumot (Muzeul Judetean Satu Mare) vezető Liviu Marta arra is felhívta a figyelmet, hogy a Patrimonium 2 projekt során a szakmai oldal mellett a legfontosabb célok között szerepel a társadalmi és turisztikai potenciál fejlesztése.
Mint Bene János, a Szabolcs-Szatmár Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője elmondta, a Patrimonium 2 program magyar félre eső része 271 ezer eurót tesz ki.
A projekt részleteiről szólva az igazgató hozzátette, a romániai partner Szatmár Megyei Múzeummal közösen többek között tanulmánykötetek, a turizmusban is használható kulturális kalauzok, műemléki leporellók megjelentetését, a kulturális örökséget nyilvántartó térinformatikai rendszer fejlesztését, tudományos-ismeretterjesztő filmeket és kisebbségkutatási programot terveznek.
Az idei esztendőre esik a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári béke 300. évfordulója, ennek tiszteletére a határ két oldalán számos program - kiállítások, konferenciák, illetve Vaján emlékműavatás - várható áprilisban, de egész évben folytatódnak a közös régészeti feltárások terepi munkái, a légifotózások, magnetométeres felmérések, valamint az ásatások tudományos feldolgozása is - ismertette a terveket Bene János.