Hiller István megnyitotta a Reneszánsz Év vidéki programsorozatát

Kultpol


gordon_hilleristvan_miskolc_reneszanszev_2008041101.jpg
Fedor Vilmos, Miskolc alpolgármestere és Hiller István

(MTI) - Az oktatási és kulturális miniszter rámutatott: bár számos város van az országban, amelynek történelmi múltja szorosan kapcsolódik a reneszánsz korhoz, Miskolc az eltelt évtizedben bizonyított azzal a mentalitással, életmóddal, kulturális értékteremtéssel, amely sohasem elégedett meg a hagyományokkal, hanem képes volt nyitni az új felé, újjászületni. Ez a reneszánsz - hangsúlyozta Hiller István. Mint mondta, ebben a korban a társadalom egészét kulturális bázisra helyezték, most Miskolc ezt valósította meg azzal, hogy "húzó ágazatként", kitörési pontként a kultúrát választotta.

 

A Reneszánsz Év apropója Mátyás király trónra kerülésének 550. évfordulója, de az előtte való tisztelgés mellett cél ennek a kornak, életérzésnek a felelevenítése is. "Közép-Európának és Magyarországnak azok voltak és azok a jó időszakai, amikor képes a tradíciók ápolására, ugyanakkor kellőképpen innovatív" - mutatott rá a miniszter.

 

Hiller beszámolt arról is, hogy a Reneszánsz Év az elmúlt évek legnagyobb pénzügyi támogatással bíró kulturális rendezvénysorozata, a költségvetésben mintegy négymilliárd forinttal szerepel a program. A Reneszánsz Év költségvetésének egy részét a nagyrendezvények, kiállítások megszervezésére fordítják, a pénz döntő többségét azonban a közösségek számára meghirdetett pályázatokon osztják szét. Eddig - két alkalommal, összesen 2 milliárd 200 millió forint értékben írtak ki pályázatokat - hangsúlyozta a szaktárca vezetője hozzáfűzve, hogy hatalmas az érdeklődés, az interneten hozzáférhető felhívásokat eddig több mint húszezer alkalommal töltötték le.

 

Hiller István a Diósgyőri vár Olasz bástyáján nyitotta meg a Reneszánsz Év - 2008 vidéki programsorozatát, ezt követően Miskolc Győri kapu városrészében felavatta a Lézerpont Stúdió Kft. Látványtárát. A pénteken megnyitott tárlaton a népi kultúra, népviseletek, hagyományok kellékei ugyanúgy megtekinthetők, mint az 1945-től 1968-ig terjedő időszak tárgyai, valamint irodagépek, optikai berendezések sokasága, erdélyi ásványok, eltűnő kismesterségek kellékei.