Hiller István a magyar kultúra külföldi megjelenéséről

Kultpol

(MTI) - A miniszter emlékeztetett arra: az Ungarischer Akzent címet viselő németországi magyar kulturális évad keretében novemberben átadják a berlini Collegium Hungaricum újjáépített székházát.
    Júniusban pedig átadják a Római Magyar Akadémia eredeti pompájában felújított, XVI. századi épületét - mondta Hiller István, kiemelve, hogy az olasz és magyar művészettörténészek igen jelentős szakmai munkájának eredményeként pontosan az eredeti színárnyalatban sikerült helyreállítani a csodálatos épületet.
    A Via Giulián álló Falconieri-palota, amely egyébként a külföldi magyar ingatlanvagyon legjelentősebb, messze legértékesebb darabja, egészen a felújításig teljesen más színű volt, mint ahogy eredetileg épült - jegyezte meg a kulturális tárca vezetője.
    A miniszter a sajtóbeszélgetésen felidézte azt is, hogy március elején az Egyesült Államokban tárgyalt egy esetleges New York-i magyar kulturális évadról.
    Ezzel kapcsolatban megismételte: amennyiben megvalósul az évad, nem kell arra törekedni, hogy egész Amerikát meghódítsák a magyar kultúra számára. Világszínvonalú kulturális teljesítményekre van szükség, mennyiség helyett a minőséget kell előtérbe helyezni - hangsúlyozta Hiller István.
    A színházi törvény kapcsán megemlítette: a tárcánál jelenleg dolgozzák fel a színházigazgatók által létrehozott munkacsoportok javaslatait, köztük az alternatív színházak anyagait. A tervek szerint április második felétől témakörönként egyeztet a tárca a színházi szakma szereplőivel.
 
Szerdán pályázatot hirdetnek az operaház vezetői posztjára

Szerdán pályázatot hirdet a szaktárca a Magyar Állami Operaház (MÁO) vezetői posztjára. Ezt Hiller István oktatási és kulturális miniszter közölte kedden Budapesten.
    Hiller István a sajtó képviselői előtt azt mondta: a kiírás elüt majd minden korábbitól. A nyilvános, a tárca honlapján is olvasható pályázat egy koncepció lesz, amelyben a fenntartó minisztérium "világosan" elmondja, hogy mit akar - tette hozzá.
    Tájékoztatása szerint a tárca erre a "megrendelésre" vár részletes kifejtéseket, vállalkozókat.
    A miniszter hangsúlyozta: a "történet" nem önmagában az Andrássy úti épületről és nem egy személyi váltásról szól.
    Hiller István a kiírás részleteiről egyelőre nem kívánt nyilatkozni, annyit azonban elmondott: a pályázóknak azt is ki kell fejteniük, hogyan gondolkodnak az Erkel Színház jövőjéről és a kamaraopera-játszás kérdéseiről.
    A miniszter a dalszínház vezetése kapcsán két fő feladatot nevezett meg: az operaház mint intézmény menedzselését és   művészeti irányítását. Ennek kapcsán nem adott egyértelmű választ arra az újságírói kérdésre, hogy két posztra - egy menedzserigazgatói és egy művészeti vezetői tisztségre - írnak-e ki pályázatot.
    Hiller István számításai szerint a harminc napos beadási és az újabb egy hónapos elbírálási határidőt követően, nyár elején "elülhetnek" az Operát érintő szervezeti kérdések.
    Mint elmondta, az okozott a leginkább problémát és fejtörést az elmúlt hónapokban, hogy olyan pályázati kiírás szülessen, amelynek alapján valóban a megfelelő jelöltet nevezik ki a dalszínház élére. A miniszter jelezte, hogy többször külföldi szakemberekkel is egyeztetett.
    A párizsi, bécsi, esseni megbeszélés nem arra vonatkozott, hogy bárkit onnan "elcsábítsunk" - tette hozzá.
    Hiller István tavaly júniusban nevezte ki Vass Lajost a Magyar Állami Operaház élére miniszteri biztosnak, azt követően, hogy Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató közös megegyezéssel távozott posztjáról.
    A miniszteri biztos megbízatása eredetileg 2006. december 31-ig szólt volna, ám mandátumát a szaktárca vezetője 2007 június végéig meghosszabbította.