Hiller István: "Az ország reneszánsz vetélkedésbe ment át"

Kultpol

(MTI) - Hiller István felhívta a figyelmet a 200 millió forint összértékben meghirdetett Reneszánsz túrák pályázatra, mert - mint fogalmazott - a szünidő első napján "helyes", ha egy a diákságot érintő pályázatot emel ki. A napokban 45128 diák kel útra, hogy "magába szívja a múlt szépségeit, a reneszánsz gondolatvilágot" - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy az értékelő bizottsághoz 509 pályázat érkezett, és több mint 80 százalékuk megkapta a teljes összeget. Mint arra rámutatott, minden pályázó kapott támogatást.
 

GORDON_HillerIstvan_reneszansz_sajtaj_2008061601.jpg
Hiller István

Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) szakállamtitkára a közművelődési pályázatokról szólva kiemelte: céljuk egyrészt, hogy a lehető legtöbb emberhez eljutva szakmai és infrastrukturális fejlesztésre adjanak lehetőséget, másrészt a "szakmai fehér foltokra", azaz az eddig nem preferált területekre is odafigyeljenek.

 
A 320 millió forint összértékben meghirdetett Közkincs programról szólva kifejtette, hogy az OKM 147 pályázatot támogatott, átlagosan a kért összeg 67 százalékát biztosítva. A legaktívabb régió az észak-magyarországi és az észak-alföldi volt 44, illetve 43 beadott pályázattal, aminek eredményeképpen 62, illetve 63 millió forintos támogatást nyertek el. A szakállamtitkár pozitív eredménynek tartja, hogy a beérkezett pályázatok 72 százalékát támogatásra érdemesnek találta a minisztérium a gondos, tudatos fejlesztő munkának és települési, térségi összefogásnak köszönhetően.
 

GORDON_HillerIstvan_reneszansz_sajtaj_SchneiderMarta_2008061602.jpg
Schneider Márta

A 100 millió forint értékben meghirdetett Fókuszban a közművelődés című pályázattal kapcsolatban a szakállamtitkár azt említette meg, hogy a program a 8000 lakos alatti településeknek kívánt lendületet adni egyebek mellett honismereti, helytörténeti emlékek gyűjtését, feltárását, rendszerezését, falukrónika írását és megjelentetését, helyi hagyományok, népszokások felelevenítését, megjelenítését, valamint nemzeti és etnikai kisebbségek közösségi programjainak támogatását ösztönözve. A pályázaton 144 önkormányzat szerepelt eredményesen, a nyertes pályázatok igényelt összege több mint 221,5 millió forint volt, ennek 50 százalékát tudta biztosítani a szaktárca, az önkormányzatok pedig 30 százalékos önrészt vállaltak.

 
Schneider Márta ismertette a népművészet továbbéltetését, a népi kultúra erősítését, értékeinek megújítását, népszerűsítését szolgáló, 210 millió forint értékben meghirdetett Tengertánc pályázatot is. Mint mondta, négy témakörben 563 pályázat érkezett be. Az értékelő bizottság 309 pályázót támogatott.
 

A szakállamtitkár a 200 millió forintos PANKKK pályázatcsomagról is beszélt. Tájékoztatása szerint a könnyűzene, a komolyzene, a jazz és a népzene kortárs előadásainak az ifjúság széles rétegeihez való eljutását segítő pályázatokon a szakmai zsűri döntése alapján 61 sorlemezes és 40 első lemezes pályázó kaphat támogatást.

 
Schneider Márta befejezésként a tájházak komplex fejlesztési és hasznosítási programját támogató, 110 millió forintos Tájházak a közösségért pályázatról beszélt. Elmondta, hogy 103 tájház, azaz a jelenleg működő tájházak egynegyede nyújtotta be pályázatát. 92 nyertes 500 ezertől 2,5 millió forintig terjedő összegből, 10 százalék önerő hozzáadásával valósíthatja meg elképzeléseit.
 
További információ a pályázatokról az Oktatási és Kulturális Minisztérium oldalán, vagy a www.reneszanszev2008.hu oldal olvasható.