Idén az Ódry Színpadon adják át a Radnóti-díjat

Kultpol


Budapest_felszabadulasanak_65evfordulo_HantiVilmos_DKOKO20100212002.jpg
Hanti Vilmos

(MTI) - A szövetség által 2000-ben alapított Radnóti Miklós antirasszista díj célja, hogy mintát, követhető magatartásmódot mutasson a nyilvánosságnak olyan személyiségek, közösségek elismerésével, akik, illetve amelyek életútjukkal, kiállásukkal példát adnak, fellépnek a rasszizmus, az antiszemitizmus és a kirekesztés bármely formája ellen.
    

Az elmúlt tíz évben az elismerést a Parlament épületében adták át, de mivel az Országgyűlés ez évben a rasszizmus elleni világnapon éppen ülést tart, s a házelnök emiatt nem tud jelen lenni a rendezvényen, a díjátadót az Ódry Színpadon tartjuk - mondta Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke.
    
A szövetség vezetője megjegyezte, Kövér Lászlónak felajánlották, hogy jelöljön meg egy másik időpontot, amikor jelen tudna lenni az elismerés átadásán, illetve javasoljon egy személyt vagy közösséget a díjra. A házelnök hivatalvezetője a válaszlevélben megköszönte a megtisztelő bizalmat, amelyben Kövér Lászlót felkérték a díj átadására, de - mint írta - "az európai uniós elnökség miatt felszaporodó teendői (...) nem teszik lehetővé, hogy kérésüknek eleget tegyen" - idézte a levelet Hanti Vilmos.  
    
Az idei 15 kitüntetett között több újságíró, művész szerepel, a közösségi díjat Szabadka kapja. Az elmúlt egy évtizedben neves színházi rendezők, színészek, újságírók, művészek, politikusok és közéleti szereplőknek adták át a Radnóti Miklós antirasszista díjat.
    
Az ENSZ 1966-ban döntött arról, hogy március 21-ét az antirasszizmus világnapjává nyilvánítja. Ezzel arra emlékeztet a világszervezet, hogy 1960-ban ezen a napon Dél-Afrikában vérfürdőbe torkollott, és 69 áldozatot követelt egy apartheidellenes demonstráció.