A koncert előtt mondott beszédében Bozóki András úgy fogalmazott: József Attilával az elmúlt egy évben bárki összefuthatott, az ő sorai néztek vissza az utcai plakátokról, a metrószerelvények posztereiről, és az ő gondolatai csendültek fel a mozikban, a filmvetítések előtt.
Az is találkozott a száz éve született költővel, aki egyébként nem olvas verseket; József Attila a verseskötetek lapjairól átszűrődött a hétköznapokba - a miniszter ezt tartotta az emlékév egyik legnagyobb eredményének. A költő mítosza úgy lett mindenkié, hogy közben senki sem sajátíthatta ki - fűzte hozzá.
A világszerte megrendezett több mint 500 program értékelése szerint arról tanúskodik, hogy az emlékév sikeres és egy világirodalmi klasszikushoz, a 20. század egyik legnagyobb költőjéhez méltó volt.
A hangversenyen egy-egy Liszt-, Bartók- és Kodály-darab csendült fel, és megtartották az emlékév zeneszerzői pályázatán első helyezést elért Sándor László: Felhők című művének ősbemutatóját.
A kortárs zeneszerzői pályázatot a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Pannon Filharmonikusok hirdették meg "József Attila élete és költészete által ihletett zenemű" komponálására. A pályázatot elbíráló zsűri elnöke, Hamar Zsolt, a Pannon Filharmonikusok zeneigazgatója szerint a tizenkét jeligés pályamű közül a nyertes mű magas szakmai színvonalon megkomponált, kiérlelt kompozíció; figyelemre méltó a darab költőisége, a zeneszerző finomságok iránti érzékenysége és a hangszerelés színekkel teli gazdagsága.
Az 1975-ös születésű Sándor László a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett hegedűtanári és kamaraművészi diplomát. Zeneszerzéssel autodidakta módon foglalkozik, öt éve vezeti az Animato Kamarazenekart.