A Károlyi-szobor helyéről Siófokon először a szobrász és a szakmai zsűri dönt

Kultpol

(MTI) Balázs Árpád (Fidesz-KDNP), Siófok polgármestere azt követően nyilatkozott erről, hogy a Fővárosi Közgyűlés tulajdonosi hozzájárulást adott a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában annak Siófokon történő felállításához. A határozatot a Fidesz-KDNP és a Jobbik 21 igen, valamint az MSZP és az LMP 11 nem szavazatával fogadták el. Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukcióhoz kötődően. A siófoki képviselő-testület az idén február 23-án már hozott elvi döntést a szobor befogadásáról, annak elhelyezéséről azonban még dönteniük kell. A tervek szerint a szobor a vasútállomás előtti Millennium parkban áll majd.
    

Az emlékművet csak a siófoki döntés után lehet a városba szállítani. Emellett a két érintett önkormányzatnak haszonkölcsön-szerződést is kötnie kell, amely a térítésmentes átadást tartalmazza.
    
Siófok polgármestere elmondta: a Balaton-parti város testülete az egyetlen jobbikos képviselő kivételével, egységesen szavazta meg a Károlyi-szobor befogadásáról szóló elvi nyilatkozatot. "Siófok a Károlyi-szobor befogadásával nem a szélsőségesen megítélt politikusnak akar emlékművet állítani, hanem egy vitathatatlanul művészi kvalitású emberábrázolásnak kíván méltó helyet biztosítani" ? hangsúlyozta Balázs Árpád, hozzátéve: ezért nem fog a város táblát állítani a szobor mellé a politikus életútjáról.
    
Kitért arra, hogy Siófok a rendszerváltást követően már fogadott be egy Varga Imre-alkotást: a Kaposvárról eltávolítani kívánt, hajdani direktóriumot ábrázoló szoborcsoport alakjait a művész valójában a saját családtagjairól, illetve a tanítójáról mintázta.
    
A polgármester hozzátette: a Varga Imre-szobrok egyfajta időutazásként a XIX. század végén, a XX. század elején élt polgárokat mutatják be, köztük Károlyi Mihállyal, akinek a siófoki kötődése annyi, hogy egykor díszvendégként egy gazdagyűlésre érkezve járt Siófokon.  
    
Balázs Árpád szólt arról is, hogy a Károlyi-szobor elbontásának, elszállításának és újbóli felállításának a költségeit a főváros Kossuth tér rekonstrukciójának a büdzséjéből fogják állni.
    
Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész Károlyi Mihályt ábrázoló alkotása 1975-ben, a politikus születésének 100. évfordulója alkalmából készült. A mintegy négy és fél méteres fém ívek alatt szürke gránitlapokon a volt köztársasági elnök körülbelül két és fél méter magas bronzfigurája áll. Az alkotás a fővárosi önkormányzat tulajdona, annak a vagyonnyilvántartás szerinti értéke 22,6 millió forint.
 
Korábban: