Kiszámíthatóságot és plusz forrást jelent az NKA új finanszírozási rendszere

Kultpol

(MTI) - Az oktatási és kulturális miniszter az NKA-finanszírozást módosító parlamenti döntés másnapján tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy "a magyar kultúra legjelentősebb támogatója", az NKA bevételei évek óta csökkennek, mert a kulturális fogyasztói szokások átalakulása miatt a járulékokon alapuló finanszírozási rendszer elavulttá vált. Már csak a gyűjtők vásárolnak például audiokazettákat, új kulturális termékek azonban nem kerültek be a járulékoltatási körbe - hívta fel a figyelmet.
 
Az NKA az utóbbi esztendőkben 8,5 milliárd forint körüli összegből gazdálkodhatott, 2009. május 19-ig azonban csak 3,1 milliárd folyt be kulturális járulékokból, ami arányosítva komoly csökkenést jelent - jegyezte meg Hiller István.
 
 
 
A pénzügyminisztériummal egyeztetve ezért új finanszírozási rendszert dolgoztak ki, így 2010. január 1-től megszűnik a kulturális járulék, ehelyett az NKA az ötös lottó játékadójának 90 százalékából gazdálkodhat. "Az állami szerencsejáték-bevétel egy olyan forrás, amelyre hosszú távon lehet építeni, (...) financiálisan és a kiszámíthatóság tekintetében is" - fogalmazott a tárcavezető.
 
Mint elmondta, az ötös lottó bevételei 2008-ban enyhén meghaladták a 11 milliárdot, így az új finanszírozási rendszert alkalmazva az NKA tavaly 10 milliárd forintnyi forráshoz juthatott volna, ahogy vélhetően hasonló összeggel számolhat 2010-ben is. "A plusz bevétel már alkalmas arra, hogy a magyar kultúra egészét érintő, jelentős programok elinduljanak" - jegyezte meg.
 
Hiller István hozzátette: véleménye szerint ebből a forrásból érdemes lenne az olvasáskultúrát fejleszteni, ezért támogatandónak tartja a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése által részletesen kidolgozott Márai-programot. "A Márai-program az alkotótól a könyvtáron keresztül egészen az olvasóig köti össze az irodalom művelőit" - vélekedett a tervezetről.
 
Mint hangsúlyozta, a forrásbővülés következtében az NKA állandó kollégiumai is 300-400 milliós plusz bevételhez jutnak 2010-től, ezen kívül azonban az új finanszírozási rendszer semmilyen változást nem okoz majd a kulturális alap működésében.
 
Mivel a szerencsejátékból származó források eddig a magyar államkincstárba kerültek, a kulturális járulék eltörlése a szektorban működő vállalkozások terheit fogja csökkenteni - fűzte hozzá a miniszter.
 

nkafinanszirozas_20090630_287_bygordon.jpg
Harsányi László és Hiller István
 
Harsányi László, az NKA elnöke elmondta, a járulékalap kiterjesztésére kidolgozott korábbi tervek is hasonló nagyságrendű bevétel-növekedést céloztak. A 10 milliárdos főösszeg biztosítani fogja a szervezet működésének stabilitását, így a Márai-programra évente 1 milliárd forintot tud szánni az NKA - árulta el.
 
A döntést értékelve Garaczi László író emlékeztetett: az írók életében "perdöntő", hogy időnként támogatást kapjanak, akár közvetlenül, akár kiadókon, kulturális rendezvényeken keresztül.
 
Beszámolója szerint az NKA Szépirodalmi Szakmai Kollégiumának kurátoraként is úgy tapasztalta, hogy a kultúra finanszírozásának fő problémája eddig a pénzszűke és a bevételek bizonytalansága volt. "Úgy éreztük, az irodalomra kevesebb pénz jut, mint a többi művészeti ágra" - mondta el az író, hozzátéve: az új finanszírozási rendszerrel ebben változás következhet be.