Kitüntette a francia miniszterelnök a Károli egyetem dékánját és az ELTE adjunktusát

Kultpol


FrancoisLaquieze_FranciaIntezet_DKOKO20081121013.jpg
Francois Laquieze

(MTI) - A XIX. század végén Jules Ferry francia oktatási miniszter által alapított díjat, egy babérkoszorút ábrázoló kitüntetést Francois Laquieze, Franciaország budapesti nagykövetségének kulturális attaséja, a Francia Intézet igazgatója nyújtotta át.
    A francia miniszterelnök január 11-i rendeletében az oktatás, a tudomány és a tudományszervezés, valamint a francia-magyar kapcsolatok építésében elért kiemelkedő eredményeiért adományozta  a díjazottaknak az Akadémiai Pálmák Lovagi fokozata (Chevalier dans l,Ordre des Palmes Académiques) kitüntetést.
    Sepsi Enikő jelenleg is a Franciaországi Kormányösztöndíjasok Egyesületének elnöke, illetve a Francia Intézet stratégiai tanácsának tagja. Tizennégy éven át volt az Eötvös Collegium Francia Műhelyének vezetője, egy évtizedig igazgatóhelyetteseként, egy ideig pedig ügyvezető igazgatójaként is dolgozott.
    Sepsi Enikő munkájának köszönhetően épült be az egyetemi tanrendbe az országban elsőként a kortárs francia költészet oktatása, fordítása (Yves Bonnefoy, Jean-Michel Maulpoix művei). Az általa vezetett összefogás eredményeként valósulhatnak meg az úgynevezett szakkollégiumi kiválósági központok.
    Seláf Levente Szegeden, majd az ELTE-n végezte a francia, a történelem és a magyar irodalom szakokat. 1997-ben diplomázott, majd a brüsszeli szabadegyetemen és a poitiers-i egyetemen tanult. 1999-től tanulmányozta a trójai mondakört és a makedón Nagy Sándor uralkodását. 2003-ban védte meg doktori disszertációját a középkori francia és provanszál vallásos énekek témakörében.
    Az ELTE-n 2004-től óraadó, majd adjunktus lett. Közben több ösztöndíjat nyert, egyebek mellett Franciaországba, Spanyolországba, Németországba, Hollandiába. A nevéhez fűződik a két híres író, Esterházy Péter és Jacques Roubaud találkozójának megszervezése.