Kossuth-díj - Juronics Tamás táncművész

Kultpol

(MTI) - Juronics Tamás, aki a közelmúltban ünnepelte 40. születésnapját, a kortárs magyar táncművészet nemzetközi hírnevének öregbítéséért, előadóművészi és koreográfusi tevékenysége elismeréseként kapta meg vasárnap a Kossuth-díjat.
    Juronics Tamás szakmáját tekintve táncművésznek vallja magát, de ahogy fogalmazott "a színház sok szempontból egy és ugyanaz", így nevével az utóbbi években prózai darab, opera vagy musical rendezőjeként is találkozhatott a közönség.
    "A tánc, mint fizikai tevékenység ma már csak annyira életem része, amennyire az a koreográfusi munkához szükséges. A színpadi lét néha hiányzik, de az alkotás, jelenlegi munkám nagyon érdekel, izgat, és teljes egészében kitölti az időmet" - mondta a művész.
    A rendező-koreográfus 2008 nyarán azzal a szándékkal fogott hozzá a Szegedi Nemzeti Színház művészeti vezetői munkájához, hogy a teátrum "háromtagozatúságát" kihasználva összművészeti produkciókat is színpadra állítsanak. "Ez a folyamat elkezdődött. Az évad első bemutatójaként Lendvay Kamilló Mennyei város és Igor Sztravinszkij A katona története című művét játszottuk táncosokkal, kórussal, szólóénekes, színészek és a szimfonikus zenekar művészeinek közreműködésével" - hangsúlyozta Juronics Tamás, aki most Berlioz Faust elkárhozása című operájának rendezésén dolgozik. A darabot április végén mutatják be Szegeden.
    Juronics Tamás táncművész, koreográfus 1969. február 5-én született Tatán. A Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc tagozatának elvégzése után a Szegedi Balett táncosa, 1990-től magántáncosa, 1991-től koreográfusa, nevéhez több mint negyven koreográfia fűződik. 1993 óta a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője. 2007-08-ban a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöke volt. Számos díj birtokosa, többek között 1997-ben Harangozó Gyula-díjat, 2005-ben Érdemes művész címet, 2007-ben Imre Zoltán-díjat és Prima-díjat, 2008-ban pedig Szeged Kultúrájáért Díjat, valamint Eck Imre-díjat kapott.