Kossuth-díj - Máté Gábor színész, rendező

Kultpol

(MTI) - Bár Máté Gábor Kaposváron kezdte pályafutását, huszonkét éve megszakítás nélkül tagja a Katona József Színház társulatának, szinte egyáltalán nem lép fel más színpadon. "Nem tudom, hogy a filmszerepek és a rendezői munkák miatt van-e, de nem igazán vágyom máshová. Az biztos, hogy nagyon jó rendezőkkel dolgozom a Katonában, ezért tulajdonképpen semmi okom nem lenne erre. Nekem ez nem is nagyon jut eszembe, és nyilván ezért másoknak sem, hogy elhívjanak" - fogalmazott.
    Mint elmondta, színészként jelenleg is izgalmas feladatokban vehet részt: Gorkij Barbárok, Spiró Koccanás, Goldoni A karnevál utolsó éjszakája, Ibsen Vadkacsa és Csehov Ivanov című darabjaiban játszik. Az érdekes szerepek eddig sem kerülték el: filmjei közül az Esti Kornél csodálatos utazását és a Mielőtt befejezi röptét a denevért emelte ki, megemlítve élete első filmjét, a Radványi Gézával forgatott Circus Maximust.
    "Színházban is sok olyan szerepem volt, amit nagyon szerettem: még Kaposváron a Hermelin, a Hamlet és a Marat/Sade-ban a Kikiáltó - ez három olyan szerep volt, amelyek lényegében meghatározták a szakmai életemet. Aztán a Katonában rengeteg fontos szerepet játszottam; a legutolsó bemutatómban, a Barbárokban Ciganov is a kedves figuráim közé tartozik" - tette hozzá.
    Máté Gábor rendezői, színházi és filmszínészi pályafutása mellett több mint másfél évtizede tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. "Annak idején, mikor én tanultam a főiskolán, éppen olyan emberek tanítottak, akik ezeket a munkákat szintén el tudták végezni. Major Tamás például szinte ugyanilyen funkciókat látott el és ő is nagyon jól el tudta ezt magában intézni. Ezek a feladatok tulajdonképpen nagyon szerencsésen kiegészítik egymást és ha az egyikből tanulok, azt a tapasztalást át tudom vinni a másikba" - jegyezte meg.
    A rendező úgy vélte, szerencsés, hogy taníthat, fiatalok között lehet, mert ez frissen tartja a kíváncsiságát, szakmai gondolkodását. Mint elmondta: "nem csak én adok nekik, hanem ők is nekem; ez egy kétirányú játék, amelyben sokszor a tanár is kap annyit, mint amennyit ad. Én az életben nagyon sokat köszönhetek a tanítványaimnak".
    A tanári pályának nem várt gyümölcse is született: Máté Gábor 2003-ban végzett osztálya a diploma után megalakította az AlkalMáté Truppot. "Nekik igényük volt erre az alkalmi társulatra, és én láttam, hogy ebben az ötletben tényleg komoly elszánás és lehetőség van. A dolognak van egy közös része, hivatalosan minden évben két hetet együtt töltünk, és ezeknek az együttléteknek mindig születik egy eredménye, egy színházi előadás" - beszélt a rendhagyó csoportról.
    Aktuális munkáiról szólva elmondta, most rendezi George Bernard Shaw A hős és a csokoládékatona című darabját, amelynek április 24-én lesz a bemutatója a Katonában: "nagyon izgalmas vállalkozásnak ígérkezik, mert a darabhoz Monori András balkáni zenét szerzett, így valamennyi színész énekel az előadásban".
    Mint hozzátette, amellett, hogy jelenleg másodéves osztályával készül a tanév végi vizsgára, Egerben is várja egy feladat: "van még egy hely, ahová eljárok, ez az egri Gárdonyi Géza Színház, ahol minden évben szoktam dolgozni. Ebben az esztendőben indítottunk egy Hírlap-Színház című sorozatot, amely a Heves Megyei Hírlap egyik, az előadás napján kijött cikkét dolgozza fel a színpadon. Ebből még két-három előadás lesz ebben az évadban".
    Máté Gábor 1955. április 29-én született Budapesten. 1993-tól tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, 2007 óta egyetemi tanár és rektorhelyettes. 1984-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, 2003-ban érdemes művész címet kapott. Elnyerte az 1989-es filmszemle díját, 1990-ben és 1996-ban a filmkritikusok díját, 1999-ben és 2006-ban a főváros színházi díját, 2000-ben a színházi találkozó legjobb rendezés, majd 2005-ben a legjobb színész díját, 2001-ben és 2005-ben a színikritikusok díját.