Magyar alkotók magas francia kitüntetése

Kultpol

Francia Intézet

(MTI) - "A francia kultúra terjesztését én egyedül, Gőz László nem tudnám megcsinálni. Ehhez kell egy csapat, és ha a csapat a munkát elvégzi, ha a díjat végül is én hordom, a BMC kapta" - mondta a kitüntetés alkalmával Gőz László.

 
A BMC rengeteg francia vonatkozású lemezt adott ki, legalább 30 olyan felvételt jelentetett meg, amely valamilyen módon a franciákhoz kötődik: vagy túlnyomórészt francia zenészek játszanak vagy francia darabok vannak rajtuk. Hatodik éve szervezik a jazzfesztiváljukat, ezeken is rengeteg francia muzsikus lépett föl.
 
Schilling Árpáddal kapcsolatban Francois Laquieze tanácsos kiemelte, hogy nemcsak a Krétakör Színházzal gyakran vendégszerepelve teremtett kapcsolatot a francia kultúrával, rendezőként is többször dolgozott Franciaországban. 2007-ben a párizsi Konzervatóriumban egy különleges Hamlet-előadást hozott létre, amelyre a rendező öthetes kurzuson készítette fel a francia végzős színészhallgatókat.
 
Schilling Árpád elmondta, hogy a Ferencvárosban új helyre költöznek és újra fölépítik a Krétakört. Először különféle - elsősorban ferencvárosi - közösségekkel, különböző közösségi terekben dolgozna. Később ebből friss színházi aktivitás is kibontakozhat.
 
A harmadik kitüntetett Szabó Gábor szobrászművész, akinek Jean Pierre Pedrazziniről készült Köztársaság téri szobrát emelte ki a tanácsos. A Paris Match fotoriportere az 1956-os forradalomról tudósított. A téren, a harcok közepette lelőtték - neki állított emléket Szabó Gábor alkotása.