(MTI) - Az események sora már az évfordulót megelőző napon, csütörtökön megkezdődik. Ekkor adja át a Magyar Kultúra Követe címet újabb hat magyar és külföldi művésznek Hiller István oktatási és kulturális miniszter a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtártermében. A miniszter által 2007-ben alapított elismerést, amelyet azoknak a kimagasló tehetségű embereknek adományoznak, akik a magyar kultúrát, Magyarországot képviselik külföldön, eddig tizenkilencen kapták meg. Az évfordulón Hiller István állami elismeréseket és díjakat ad át a Szépművészeti Múzeumban.
A Magyar kultúra napjának előestéjén nyílik meg a Balassi Intézetben a magyar fotográfia nagy alakja, az MTI egykori munkatársa, Vadas Ernő életművét bemutató 110 év 110 kép című kiállítás.
Az Országos Széchényi Könyvtárban a "Látjátok feleim..." - Magyar nyelvemlékek a kezdetektől a XVI. század elejéig című kiállításhoz kapcsolódva január 21-én nyílt napot rendeznek tudományos üléssel, könyv- és cd-bemutatóval, s az érdeklődők megismerkedhetnek az OSZK Nyelvemlék-honlapjával is. A rendezvény keretében a kiállítás egész nap ingyenesen látogatható, a beiratkozási díjból pedig 50 százalék engedményt biztosítanak. Az OSZK ad helyet másnap - a Magyar kultúra napján - az Öreg-szem, friss látás című kiállításnak is, amelyen a Magyar Fotóművészek Szövetségének Senior Alkotócsoportja mutatkozik be február 25-ig.
A Bárka Színházban Cseh Tamásra emlékeznek, aki pénteken ünnepelné 67. születésnapját. A Magyar kultúra napjára eső évfordulón kiállítás nyílik a tavaly augusztusban elhunyt Kossuth-díjas előadóművész festményeiből, rajzaiból, a Vívótermet Cseh Tamás-teremmé keresztelik át és emléke előtt esttel tisztelegnek számos neves színész, zenész részvételével.
A Magyar kultúra napján, pénteken a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban adják át civil szervezetek az egyetemes és a magyar kultúra lovagja címeket. Az Uránia moziban ingyenes vetítésekkel is várják péntek délutántól másnap reggelig a közönséget. A műfajilag sokszínű kínálatban összesen 23 magyar film szerepel, köztük a Puskás Hungary, az Utolsó jelentés Annáról, a Made in Hungária, a Poligamy, az Utolsó idők, a Prima primavera, A legbátrabb város, a Rózsaszín sajt, A szíven szúrt ország, a Nem vagyok a barátod és a Szuperbojz. Bár az előadások ingyenesen látogathatók, belépőt kell váltani a pénztárakban.
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Kapcsolatok címmel az ötvenéves Balázs Béla Stúdió képzőművészeti-zenei filmjeiből rendez vetítéssorozatot a Magyar Tudományos Akadémia székházának felolvasótermében. Az aulában pedig Zeneművészportrék címmel Fejér Gábor - Leonard Bernsteint, Doráti Antalt, Ferencsik Jánost, Fischer Annie-t, Kocsis Zoltánt, Lehotka Gábort, Szvjatoszlav Richtert, Schiff Andrást, Végh Sándort ábrázoló - fotóiból nyílik kiállítás.
A Duna Televízió a Magyar kultúra napján indítja útjára új sorozatát, amely a magyar művészeti élet egykor tiltott zónájába kalauzolja a nézőket. Az Indexre téve stúdióbeszélgetések, filmbejátszások segítségével idézi fel az annak idején betiltott műalkotások és alkotóik sorsát, arra is keresve a választ, hogy ki lehet-e törölni a kulturális emlékezetből bizonyos darabokat. A sorozat önálló részt szentel majd a betiltott folyóiratoknak, a színháznak, drámairodalomnak - határon innen és túl. Az első adás vendége lesz Szörényi László irodalomtörténész, Bródy János zeneszerző-szövegíró, Szakolczai Lajos irodalomtörténész és Szabó G. Zoltán irodalomtörténész.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet az Ignácz Rózsa centenáriumi kiállításon rendhagyó tárlatvezetésre várja a látogatókat. Az erdélyi születésű író, színész, újságíró, meseíró és műfordító születésének századik, halálának harmincadik évfordulójára tavaly nyílt tárlathoz kapcsolódva bemutatják a Pro Print Kiadó gondozásában megjelent Ignácz Rózsa Emlékkönyvet is.
A Petőfi Irodalmi Múzeum a Magyar kultúra napját a Kazinczy-kiállítás katalógusának bemutatójával és Borbély SzilárdDea Debrecen - Kazinczy és Csokonai című darabjának előadásával ünnepli. A debreceni Csokonai Színház produkciója bepillantást enged a két klasszikus szerző életébe.
Az Alföld Művészeti Egyesület és az Irodalmi Műhely Csongrád az Országgyűlési Biztos Hivatalának Dísztermében hirdeti ki a Szárnypróbálgatók 2010 nemzetközi pályakezdő költői pályázat eredményeit és adja át díjait.
A Polgárok Házában Benedek Elek, a híres mesemondó, lapszerkesztő, közéleti személyiség előtt tisztelegnek verses esttel születése - tavaly ünnepelt - 150. évfordulója alkalmából.
A Térszínházban Hervay Gizella erdélyi költő, író, műfordító emlékének szentel estet Szamosvári Gyöngyvér és Zanotta VeronikaLevél a föld alól címmel. Ünnepi köszöntőt mond Grandpierre Attila.
Az Aquincumi Múzeumban a magyar kultúra napján mutatják be R. Facsády AnnamáriaAquincumi ékszerek című kötetét, s a szerző előadást is tart a római ékszerekről.