(MTI) A tervek szerint körülbelül 14 ezer helyszín 12 millió objektuma szerepel majd a történelmi Magyarország területét is felölelő adatbázisban. Ezek között megtalálhatók lesznek műemlékek, templomok, múzeumok, közművelődési intézmények, szobrok vagy akár kulturális rendezvényekhez kapcsolódó helyszínek is, amelyekről történelmi információkat, képeket, videókat tekinthetnek meg a felhasználók és kiválaszthatják a helyhez vezető útirányt is.
Magyar kulturális kalauz okostelefonokra
Kultpol
"Három hónap gyümölcse az adatbázis, amelyet okostelefonján keresztül bárki elérhet" ? mondta Lovas Lajos, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum (MaNDA) főigazgatója a szerdai budapesti sajtótájékoztatón. Hozzátette: az adatbázis egyelőre 500 helyszínt mutat be.
Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára emlékeztetett arra, hogy hatalmas mennyiségű információ kering a világban, és nincs olyan szűrő, amely "rendezett halmaz formájában" bocsátaná ezt a felhasználók rendelkezésére. Ez a fejlesztés fordulópont mind a kultúrtörténetben, mind az oktatásban, hiszen modellként fog szolgálni az ismeretek átadásának területén ? emelte ki az államtitkár, hozzáfűzve, hogy ez a rendszer egységesíti azt a Magyarországot, melyet történelminek nevezünk, Németújvártól kezdve Podolinon és Fiumén át Késmárkig.
Az alkalmazást három szintűre tervezik: lesz egy általános, egy részletesebb és egy tudományos igényű összefoglaló ismeretanyag. A kiegészítő filmek és képsorok mellett többek között irodalmi művekből vett idézetek, szövegek és zenei bejátszások is színesítik az anyagot. A cél az, hogy ahol "magyar szellemi teljesítmény" létezik Európában, azt az érdeklődő megtalálhassa az adatbázisban ? hangsúlyozta a kulturális államtitkár.
Ma Magyarországon 1,8 millióan használnak okostelefont ? mutatott rá Ujvárossi Andor projektmenedzser, hozzátéve: ez a hasznos alkalmazás megmutatja, mit várhatunk a jövőtől és mik a felhasználók igényei.