Magyar művészettörténész a rangos kulturális díj zsűrijében

Kultpol

Az Igor Zabel Kulturális és Bölcseleti díj a kulturális élet olyan alakjainak munkáját ismeri el, akik hozzájárultak a vizuális kultúra elterjesztéséhez a közép- és délkelet-európai régióban. A győztest egy nemzetközi zsűri választja ki, amelynek tagjait az ERSTE Alapítvány jelöli ki. Idén egy spanyol múzeumigazgató és egy szlovén festőművész mellett hazánkból érkezett a zsűri harmadik tagja András Edit művészettörténész személyében, aki a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutatóintézetének kutatója. A díjra olyan kurátorok, írók, kritikusok és egyéb kulturális területen tevékenykedő szakemberek jelentkezhettek, akik a régióból származnak, vagy itt dolgoznak, illetve akiknek munkája valamilyen módon kötődik ehhez a területhez.
 

piotrpiotrowsk.jpg
Piotr Piotrowsk

A fődíjat a lengyel Piotr Piotrowsk Kelet?Európával foglalkozó művészettörténeti írásaiért kapta ? ez a terület meglehetősen alulreprezentált az európai művészettörténeten belül. A győztes szerint, aki egyetemi tanárként dolgozik az Adam Mickiewicz Egyetem Művészettörténeti Intézetében, Poznanban, valamint tavaly óta a Varsói Nemzeti Múzeum igazgatója is, ?a perifériáról számos olyan elem látható, amelyet a központból nem lehet észrevenni?.  A professzor aktív szervezője egy hálózatnak, amely a régió sajátos, a centrumban még fel nem fedezett művészeti gyakorlatot és ötleteket próbálja elterjeszteni minél szélesebb körben. Ezzel a tevékenységével Piotr Piotrowski egyfajta kulturális nagyköveti feladatot is ellát.

 
A fődíjon kívül egyenként 8000 eurós ösztöndíjban részesült a horvát-brit író-múzeumigazgató házaspár, Maja és Reuben Fowkes, a ljubljanai Béke Intézet és Raluca Voinea román kurátor, valamint 12 ezer euró jutalmat kapott a győztes által választott, negyedik ösztöndíjas, Daniel Grun szlovák művészettörténész. A díjátadó ünnepség Barcelonában lesz december 9-12. között, egy a Kortárs Művészeti Múzeumban (MACBA) tartandó művészettörténeti-irodalmi konferencia ideje alatt.
 
Maja és Reuben Fowkes, a Budapesten élő és dolgozó házaspár kiállításokat (1956: A forradalom nem egy kerti parti, 2006; 1968: Forradalom, szeretlek, 2008; 1989 Forradalmi dekadencia, 2009) és konferenciákat szervez, valamint tanulmányokat ír.