Martonyi János diákoknak mutatta be a Külügyminisztérium épületét

Kultpol


martonyijanos_d_sos20110916074.jpg
Martonyi János külügyminiszter beszél gróf Teleki László mellszobra mellett
 
(MTI) - "A látogatás egyik célja, hogy érezzék azt a légkört, ami a mi munkánkat meghatározza" - köszöntötte a diákokat Martonyi János, majd az épületről szólva emlékeztetett arra, hogy a tárca mostani székhelye az egykori Magyar Királyi Legfőbb Állami Számvevőszék palotája és két bérház összekapcsolásával jött létre; mai arculatát 1995-ben nyerte el.
    
Szintén a múltat idézik az előtérben a budai Várat egykor a Duna felől védelmező rondella üvegpadló alatt bemutatott alapjai, a minisztérium télikertjében azonban már kortárs festők - többek között Nádler István és Bak Imre művei fogadják a látogatókat. Martonyi János büszkén mutatta be dolgozószobájának műalkotásait is: mások mellett Szinyei Merse Pál, Mednyánszky László, Auguste Rodin és Vedres Márk műveit, hozzátéve azonban, hogy személyes kedvence egy ismeretlen nagybányai festő képe.
    
A diákok és tanáraik a miniszter vezetésével ismerhették meg a 19. századi magyar politikussal kapcsolatos számos relikviát felvonultató Andrássy-tárgyalót, majd Martonyi János búcsúja után Prőhle Gergely mutatta be dolgozószobáját, a királyi számvevőszék elnökeinek egykori irodáját.
    
A konferenciateremben a konzuli szolgálatról hallgathattak meg rövid előadást a látogatók, majd a tetőtéri panoráma terem Herendi-porcelánokkal terített asztala mellett a protokoll étkezések titkairól szóltak a tárca munkatársai.
    
Hét éve jött létre a Külügyminisztérium válságközpontja, ahol a magyar államot vagy a magyar állampolgárokat tömegesen veszélyeztető helyzetekben ülhet össze egy válságstáb, de - mint a fiatalok megtudhatták - a teremben a 2011. első félévi magyar uniós elnökség idején is folyamatosan működött egy munkacsoport. A tárca mintegy 70 ezer kötetet őrző, részlegesen nyilvános szakkönyvtárában a diákok a legkülönlegesebb könyvekkel ismerkedhettek meg.