A Mátyás templom rekonstrukciós helyreállítása

Kultpol

A rekonstrukciós helyreállítás során 600m2 falkép, 11.000m2 díszítőfestés, 1780m2 kerámia burkolat, 6000m2 homlokzati kőburkolat újul meg. A teljes tetőhéjazat cseréjével mintegy 2500m2 felületen újragyártottra cserélik a mázas Zsolnay cserepet.. Felújítják és korszerűsítik a teljes gépészetet és elektromos hálózatot. Megújul az orgona és további orgonák beállításával gazdagodik a zenei rendezvények infrastruktúrája. A templom belső világítása, a külső díszvilágítás, a vagyonvédelmi,- és biztonsági rendszer is modernebb lesz. Érdekes megoldás lesz a toronysisakba épített antirezonáns inga, mely a szél okozta kilengést ellensúlyozza.

A kivitelezés (nettó) 4.926.878.186 forintba kerül; április közepéig megkezdődik és várhatóan 2010. második feléig tart. A kivitelezésre 2006-ban 450 millió forintot fizet az állam.

A generálkivitelezői szerződés aláírásával most befejeződik a templom helyreállításának közel két évig tartó előkészítő szakasza.

Az előkészítés során az eredetileg jóváhagyott helyreállítási program műszaki tartalma jelentősen megnövekedett és módosult. A rekonstrukciós program előkészítésében elvégzett teljes körű funkcionális,- diagnosztikai,- statikai,- geológiai,- talajmechanikai,- stb. vizsgálatok eredményeinek ismeretében egyértelművé vált,

hogy a templom túlterheltsége miatt (melynek oka főleg a növekvő turistaforgalom és a zenei rendezvények) korszerű gépészetet és kiszolgáló blokkot igényel. Ennek érdekében a templom - egy térszint alatti kiszolgáló - 300 m2 területű alépítménnyel bővül a Hilton felé eső oldalon. A bővítés magába foglalja a tároló helyiségeket, szociális blokkot és a templom klímatikájának vezérlő helyiségeit.
A statikai vizsgálat a Mátyás torony állapotát a ?még tűrhető? kategóriába sorolhatónak minősítette. Ez azt jelenti, hogy mindössze 10 évre jelentene biztonságot ha szerkezetileg nem erősítenék meg, pusztán csak restaurálnák. A tervezők által javasolt műszaki megoldás a toronyba beépített gyenge és csökkent teherbírású sóskúti kövek teljes cseréje lenne, ami jelentős és költséges műszaki beavatkozást jelent.

A generál kivitelezői szerződés aláírását követően - várhatóan április hónap első felében - a kivitelező átveszi a munkaterületet és ezzel megkezdődhet a tényleges helyreállítás.

A II. világháború óta nagyfelújításban nem részesült templom műszaki állapota napjainkra életveszélyessé vált. 2004 szeptembere óta számos fontos restaurációt megelőző részmunkát végeztek el a templomon. A helyreállítás tervezetét és a kivitelezést előkészítő tevékenységek bonyolítását az Állami Műemlék-helyreállítási és Restaurálási Központ végezte a kulturális miniszter megbízásából. Az elvégzett kutatások, felmérések alapján készült el a tenderterv a kivitelezésre, amelynek közbeszerzési pályázatát az említett konzorcium nyerte. Az eljárás előminősítő szakaszában egyébként a két ajánlattevő közül csak egyik ajánlat volt érvényes, így ezután csak az érvényes ajánlatot adóval folyt tovább a tárgyalás. A régészeti feltárásokat a Budapesti Történeti Múzeum hajtja végre.

A tervezett ütemezés szerint a kivitelezési munkálatok a térszint alatti bővítmény régészeti kutatásával indulnak. Ezzel egyidőben elkezdik a Szentháromság tér felőli fal vizesedés elleni szárításos kezelése. Ebben az évben megkezdődik a homlokzat felújítása, míg a belső terek és a torony restaurálása a tervek szerint 2008-ban kezdődik. A mázas tetőcserepeket szakaszosan cserélik 2007-től.

A templom története

A templom építése a XIII. század negyvenes éveinek végén kezdődött, a munka túlnyomó része 1255 és 1269 közé esett. Először XIV. század utolsó és a XV. század első harmadában építették át, Nagy Lajos és Zsigmond uralkodásának idején. Természetesen Hunyadi Mátyás nagyszabású reprezentációs palotaépítkezései mellett a templom további díszítésével kívánta udvartartásának fényét emelni. (bővebben a www.matyas-templom.hu oldalon)

A II. Világháborúban Budapest ostromakor súlyos károkat szenvedett templom külső helyreállítása 1954-től 1964-ig folyt. A belső helyreállítás 1970-re fejeződött be. Az elmúlt negyven évben azonban sem érdemi felújítás, sem korszerűsítés nem történt.

A korábbi rekonstrukciók nem voltak szakszerűek, hiányzott az állandó és minden részletre kiterjedő karbantartás, az anyagok minősége nem mindig volt megfelelő (például cserepek), a környezeti ártalmak miatt pusztult a kő, a belsőben korábban alkalmazott restaurátori anyagok és módszerek mára már elavultak, a talajnedvesség kapillárisan szívódott fel, a megbomlott tetőszerkezeten beázott a templom.

Az épület rossz műszaki állapotának helyreállításán túl a templom hitéletben, az egyházi és világi zenei életben, a turizmusban és a kulturális életben betöltött szerepe is indokolja, hogy egy kellőképpen megalapozott és átgondolt műemléki helyreállítás és korszerűsítés történjen. Jelenleg hiányoznak mindazok a kiszolgáló helyiségek, melyek például egy korszerű fűtés, szellőztetés működtetéséhez szükségesek, vagy ahhoz, hogy a koncerteket korszerű körülmények között lehessen megtartani.

A templom 1999-ben került az államtól a Budavári Nagyboldogasszony Főplébánia tulajdonába, s az egyház már előzetesen hozzáfogott az épület teljes körű állapotfelméréséhez. Már akkor kiderült, hogy az alapfalakat semmi sem védi a nedvességtől, nem tűr halasztást a tetőszerkezet felújítása, sürgető az erodált homlokzati kőburkolat és díszítőelemek javítása, pótlása, az épületgépészeti, -villamossági, és a világítástechnikai berendezések elavultak és nem felelnek meg az érvényben lévő szabványoknak. A feladatlista azonban az elkészült szakvélemények nyomán bővült. Így például biztosítani kell az akadálymentes közlekedést, a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő átalakításokat kell végrehajtani, az eredetivel megegyező anyaggal újra kell burkolni a padlót, felújítandó a teljes belső falfestés, cserélendő a belső ajtók egy része, pótolni avagy restaurálni kell a berendezési tárgyakat, a műalkotásokat, az ólomüveg ablakokat és az orgonát is.