A sorozat első darabja a magyar nemesség jogait először rögzítő 1222. évi Aranybulla első hiteles formában fennmaradt példánya. A ?magyar Magna Charta? így első alkalommal kerülhet a történelem iránt érdeklődő közönség kezébe. A kiadvány, miként a havi rendszerességgel megjelenő további darabok is, tartalmazza az eredeti oklevél valósághű másolatát, a korral összefüggő más dokumentumok (krónikák) válogatott képeit, az oklevél átírt szövegét és magyar fordítását, valamint a téma egyik legkiválóbb szakértőjének, Prof. Dr. Érszegi Gé-zának a rövid, közérthető formában megírt tanulmányát.
A ?nemzet emlékezete?-ként emlegetett Magyar Országos Levéltár évek óta arra törekszik, hogy a nemzeti kulturális örökség általa őrzött páratlan dokumentumait minél szélesebb körben tárja nyilvánosság elé. Az intézmény azonban e téren nem rendelkezik olyan lehetőségekkel, mint a könyvtárak, múzeumok. A levéltárakban olyan egyedi dokumentumok találhatóak, amelyek megértése gyakorta csak a sajátos történeti környezet pontos ismeretében lehetséges. Ugyanakkor ezek a források nem csupán a magyar múlt legfontosabb mérföldkövei, hanem gyakorta jelentős esztétikai élmény nyújtó ?műtárgyak? is.
Ezért is fogadta a Magyar Országos Levéltár nagy örömmel az Archiv Kiadó kezdeményezését, amelynek révén lehetővé válik, hogy a magyar történelem, a mindenkori magyar állam legjelentősebb forrásaiból válogatást tegyen közzé. A válogatás egy-egy kiemelkedő jelentőségű eseményt vagy személyt állít a középpontba. Az Aranybullát tartalmazó középkori oklevelet a trianoni békeszerződés, Mária Terézia uralkodása, az 1956. évi forradalom, Hunyady Mátyás királysága, Bárdossy László miniszterelnöksége, az 1867. évi osztrák?magyar kiegyezési törvény, a tatárjárás, a Magyar Tudományos Akadémia megalapítása és még sok más érdekes téma követi.
Az Archiv Kiadó hasonló sorozatai Ausztriában, majd később a Vatikáni Levéltár dokumentumaiból igen kedvező fogadtatásra találtak. A kiadó szakértelme garancia arra, hogy a Magyar Országos Levéltárral együtt magas színvonalú válogatás kerüljön az olvasók kezébe. A sorozathoz Göncz Árpád, a magyar köztársaság volt elnöke és Szabad György történész akadémikus, az első szabadon választott parlament elnöke írt bevezetőt, akik ajánlásaikban nem politikusként, hanem kiváló szakemberként hitelesítik a vállalkozás színvonalát.
A mai sajtótájékoztatón a megjelenteket előbb Prof. Dr. Gecsényi Lajos, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója köszöntötte, majd Ulrich Winkler-Hermaden, a bécsi székhelyű Archiv Verlag igazgatója a kiadót mutatta be az egybegyűlteknek. Ezt követően Prof. Dr. Érszegi Géza főlevéltáros beszélt a sorozat első darabjáról, az Aranybulláról, amelynek egyik eredeti példánya ? a sorozat következő darabjai: Mária Terézia trónra lépési okmánya, illetve a trianoni békeszerződés mellett ? a sajtótájékoztató idején eredetiben került kiállításra. A Magyarországon egyedülálló reprezentatív sorozat az igényes kiállítás és a hozzáértő ismertető szövegek miatt nem csupán a történelem iránt behatóan érdeklődők (történészek, tanárok), hanem a nagyközönség számára is egyedülállóan közel hozza a múlt legfontosabb írott emlékeit.