Megnyílt a Miskolci Egyetem Kína-központja

Kultpol

?Ebben a mai világban szükségünk van egy megbízható gazdasági szövetségesre, másrészt ? különösen a mai globalizálódó világban ? egy olyan, régi tradíciókra épülő kultúrával való kapcsolatra, amilyen a kínai? ? mondta Szőcs Géza a központ megnyitóján.

 
A megnyitón felszólalt még dr. Patkó Gyula, az egyetem rektora, Wang Hongliang, a budapesti kínai nagykövetség külkereskedelmi tanácsadója, Jiansheng DIng, a Wanhua csoport vezérigazgatója és dr. Hamar Imre egyetemi tanár, az ELTE Konfucius Intézet és a Távol-keleti Intézet igazgatója.
 
Patkó Gyula kiemelte, hogy a központ létrejöttében kiemelkedő szerepe volt Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkárnak.
 
A kínai tulajdonú, kazincbarcikai székhelyű vegyipari vállalat anyagi támogatásával létrejövő képzési központ az egyetem valamennyi hallgatójának lehetőséget teremt kínai nyelvi és társadalomtudományi tanulmányok folytatására. A központ oktató- és kutatócserék megszervezésével is hozzájárul a kínai?magyar tudományos és oktatási kapcsolatok bővüléséhez.
 
A Kína-központ oktatási hátteret ad a kínai nyelv, kultúra és társadalom iránt érdeklődő egyetemi hallgatók, valamint a kínai hátterű hazai vállalatoknál dolgozó szakemberek ismereteinek bővítéséhez. Az észak-magyarországi régióban azután növekedett meg a kínai nyelv és kultúra iránti érdeklődés, hogy 2011 februárjában a Wanhua teljes irányítást szerzett a BorsodChem felett, és számos kínai szakember érkezett a céghez. A Wanhua vegyipari csoport, amelynek a világ negyven országában van érdekeltsége, 2010-ben 39 milliárd forinttal szállt be a BorsodChem modernizálásába és ennek nyomán vette át tavaly a cég irányítását.
 
A Miskolci Egyetem és a Zrínyi Gimnázium által szervezett kínai nyelvi kurzusokon jelenleg mintegy 170-en vesznek részt. A hallgatók heti két órában, a kreditrendszer részeként ismerkednek a nyelvvel és kultúrával. Az egyetem alkalmazásában álló kínai anyanyelvi lektor heti két alkalommal szakkört is vezet a gimnáziumban, és 2012 szeptemberében második idegen nyelvként bevezetik a kínai nyelv tanítását.