Megvan a Konfuciusz Intézet pályázatának győztese

Kultpol


kufuciuszintezet_dijatado_szentmartonilivia_bytsd-3.jpg
Szentmártoni Lívia

A 2006-ban az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Pekingi Idegen Nyelvi Egyetem együttműködésével, illetve a Kínai Nyelvoktatási Tanács támogatásával megalakult ELTE Konfuciusz Intézet legfőbb feladatának a kínai nyelv és kultúra népszerűsítését és a magyar-kínai kapcsolatok fejlesztését tekinti. Az ezirányú erőfeszítések részeként hirdették meg azt a május 12-ével lezárult pályázatot, amelynek május 18-i eredményhirdetésén kiderült: 41 beérkezett pályázat közül választott a többek közt Hamar Imre igazgatót és Vágó István műsorvezetőt is tagjai közt tudó szakmai zsűri. A pályázat elsősorban a fiatalokat ? középiskolásokat, egyetemistákat ? célozta meg, hiszen az intézet egyik fő tevékenysége is ezen a területen valósul meg: a nyelvoktatással, illetve a nyelvvizsgáztatással is kiemelt helyen foglalkoznak.

 

kufuciuszintezet_dijatado_sebokrisztina_nyertespalyazo_bytsd-4.jpg
Sebők Krisztina
A pályázat keretében olyan dolgozatokat vártak, amelyekben a szerzők arról mesélnek, hogyan látjuk mi magyarok a kínai kultúrát, vagy hogyan jelenik meg a kínai kultúra Magyarországon - emellett a kínai kultúra és nyelv hazánkban való terjesztésének lehetőségeivel foglalkozó gondolatokat is szívesen látták. A nyertes pályamunkát jegyző Sebők Krisztina az utóbbi oldalról közelített a témához. Kérdésünkre elárulta: a Közép-európai Egyetem (CEU) kapcsolati osztályának munkatársaként dolgozik, a kínai kultúráról készült írása pedig inkább ötletbörzének tekinthető, amelyet egy rövid közvéleménykutatásra alapozott. Az ismerősi körben végzett felmérés alanyai döntően 25-40 év közötti diplomások, akiknek a válaszai elmondása szerint helyenként őt is meglepték, emellett bebizonyították számára, hogy az olyan konvenciókon túli, Kínával kapcsolatos területek, mint például a kalligráfia vagy a mozgáskultúra, nagyon vonzóak az emberek számára.
 
Szentmártoni Lívia kulturális programigazgató elmondta: a nyertes díja egy 2 fős pekingi út, amelynek része a 2010-es sanghaji világkiállítás megtekintése is. Hamar Imre, az ELTE Konfuciusz Intézet igazgatója történelmi pillanatnak nevezte a pályázatot, hiszen az intézet történetében először valósult meg ehhez hasonló kezdeményezés. A pályázattal egyidőben internetes versenyt is hirdettek: a nyelviskolákat mozgósító 100 kérdéses kvízjátékot ketten is 98 ponttal teljesítették, kettejük közül végül Horváth Angéla nevét húzta ki Vásáry André énekes az eredményhirdetésen: nyereménye egy pekingi repülőjegy.