(MTI) - A második világháború idején magyar zsidó polgárok ezreit megmentő svéd diplomata elhurcolásának 65. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen Sipos András ügyvivő elmondta: arra kérik a "Mozgalom a társadalmi békéért" elnevezésű kezdeményezésükhöz csatlakozókat, hogy a választások végéig viseljék az általuk megjelölt formájú és feliratú kokárdát. (A kör alakú, nemzetiszínű kokárda alsó negyedében a "Mozgalom a társadalmi BÉKÉÉRT 2010" felirat olvasható.)
Sipos András meggyőződése szerint, ha politikusok, szervezetek nyíltan viselik a kezdeményezés jelvényét, akkor az összekovácsolhatja azokat, akik elutasítják a kirekesztést, megbélyegzést, és békében szeretnének élni.
Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület soros elnöke azt mondta: aggodalommal figyelik, hogy az erőszak, a mássággal szembeni intolerancia mennyire hétköznapivá vált az országban, ezért hidakat szeretnének a különböző eszmerendszerek és nézetek között. A sok rossz mellett történtek pozitív változások is, ezek között a roma gyilkosságok feltételezett elkövetőinek elfogását, valamint a Magyar Gárdát betiltó jogerős ítéletet említette - tette hozzá.
A rendezvényen elhangzott, hogy az egyesület alapítvány létrehozást is kezdeményezi olyan művészeti alkotások és rendezvények pályázati formában történő támogatására, amelyek eloszlatnák az előítéletes magatartás alapját adó nézeteket és magatartásokat.
A második világháborúban embermentőként ismertté vált svéd diplomata, Raoul Wallenberg emlékének ápolására és tiszteletére 1988 decemberében alapított egyesület soros elnöke azt mondta: eddig hét egyházi vezető és több országgyűlési képviselő is jelezte, készek a rendelkezésükre álló eszközökkel fellépni a kirekesztés, a gyűlöletkeltés és az egyre gyakrabban előforduló agresszió ellen.
Sebes József hangsúlyozta: kezdeményezésüket éppen azon a napon indítják útjára, amikor arra emlékeznek, hogy a második világháború idején magyar zsidó polgárok ezreit megmentő svéd diplomata 1945. január 17-én Budapestről Debrecenbe indult, ahová azonban soha nem érkezett meg. A szovjet hatóságok elhurcolták, sorsáról a mai napig nem tudni semmi bizonyosat.
Raoul Wallenbergre emlékezve vasárnap, az egykori svéd diplomata nevét viselő díjat első alkalommal adták át a fővárosi Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban.