NEFMI: új alapokon a régészeti örökségvédelem

Kultpol

 Kálnoki-Gyöngyössy Márton

(MTI) - Kálnoki-Gyöngyössy Márton emlékeztetett, a kulturális tárca 2007-ben vette el a megelőző feltárási jogot a megyei múzeumoktól, és adta át azt a frissen létrehozott Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatnak (KÖSZ).

   
A mostani törvénymódosítással a feltárási jog visszakerül a területileg illetékes megyei múzeumokhoz, de ezeken kívül az MNM, a régészeti tanszékkel rendelkező egyetemek, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézete is végezhet ásatásokat - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kulturális helyettes államtitkára.
   
Mint elmondta, a törvénymódosítás nyomán megszűnt a KÖSZ; a nagyberuházásokhoz kapcsolódó megelőző feltárások koordinációját az MNM újonnan létrehozott Kulturális Örökségvédelmi Központja veszi át, és a Nemzeti Múzeum felügyelete mellett fejeződnek be a KÖSZ által megkezdett ásatások is.
   
Jogutódként az MNM-hez kerülnek a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat laborjai és budapesti bázisa, míg a KÖSZ által bérelt raktárakban tárolt leletek átvételére a tárca a megyei múzeumokat kéri fel - tájékoztatott a helyettes államtitkár, hangsúlyozva: az átalakítás nem fog szociális bizonytalanságot okozni a régész szakmán belül.
   
Kálnoki-Gyöngyössy Márton kiemelte, "a KÖSZ-szel szemben az MNM nem bonyolít, hanem koordinál", azaz megelőző feltárási munkákat csak különleges esetekben vagy felkérésre végez. Közreműködik azonban a különböző megyei ásatási protokollok egységesítésében, évente ajánlásokat ad ki a feltárási költségekre, és szerződési mintákat tesz közzé. A beruházók és a megyei múzeumok szintén a Nemzeti Múzeumhoz fordulhatnak majd a vitás esetek során - ismertette az új feladatokat.
   

nefmi_sajtaj_nemzetimuzeum_csorbalaszlo_bytsd-4.jpg
Csorba László

Csorba László, az MNM főigazgatója hozzátette: az új szervezeti egység működtetését az intézmény filiáléihoz hasonlóan képzelik el.

   
A helyettes államtitkár a készülő régészeti feltárási rendeletre is kitért, melyben tájékoztatása szerint úgy kívánják növelni az ásatások költséghatékonyságát, hogy az örökségvédelem és a beruházók érdekei összeegyeztethetők legyenek. A tervek szerint így 10 napra rövidül az engedélyeztetési eljárás, amely jelenleg akár 60-90 napot is igénybe vehet - említett példát.
   
Mint kérdésre válaszolva Kálnoki-Gyöngyössy Márton hangsúlyozta, a feltárások beruházók által kifizetett költségei továbbra is csak az ásatásokra és a kapcsolódó tudományos feladatokra használhatók fel, így ezeket az összegeket a megyei múzeumok nem költhetik intézményfenntartásra.
   
Ilyesmiről nincs is dokumentált eset - hangsúlyozta a helyettes államtitkár, hozzátéve: a KÖSZ ellenben többször teljesített befizetéseket ásatási pénzekből az államkincstárba.
   
Mint megjegyezte, a leletek raktározása, indokolt esetben új raktár építése azonban beletartozhat az ásatási költségekbe, de ezekről szigorúan el kell számolniuk a múzeumoknak; ezt a várhatóan augusztus közepén hatályba lépő rendelet a jelenleginél pontosabban szabályozza majd.