Nem hosszabbítanak Bocsárdi Lászlóval

Kultpol

(MTI) - A rendező-igazgató ötéves szerződése lejárt, tevékenységét Balázs Éva színész, Deák Gyula, a Háromszék Táncegyüttes igazgatója és Klárik Attila, az önkormányzat Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) képviselő frakciójának vezetője értékelte. A polgármesteri rendelettel létrehozott bizottság Bocsárdi munkáját 8,92-re minősítette. Mivel nem érte el a 9-es minősítést, az igazgató szerződését nem hosszabbítják meg, hanem ősszel versenyvizsgát hirdetnek a tisztség betöltésére.
   
Klárik Attila a Krónika című erdélyi lapnak azt mondta: Bocsárdi művészi munkáját maximális pontszámmal értékelték, kifogások a menedzseri tevékenysége ellen merültek fel. Klárik Attila hangsúlyozta: megalapozatlanok azok a híresztelések, amelyek szerint meneszteni akarják Bocsárdit.
   
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezete pénteki közleményében jelezte: Bocsárdi Lászlónak lehetősége lesz arra, hogy a szerződés lejárta után kiírandó menedzseri szakvizsga nyomán újra betölthesse ezt a tisztséget.
   
 Bocsárdi László

Bocsárdi László úgy fogalmazott: "Nem szakmai, hanem egyéb, számomra értelmezhetetlen, a jelentésben nem tisztázott szempontok alapján született ez a döntés. A bizottság által összeállított jelentés tendenciózus, megalapozatlan állításokat tartalmaz, melyek nincsenek összefüggésben a menedzser-szerződésben elfogadott vállalásokkal."

   
"Én egyetlen politikai irányzatnak sem vagyok a szószószólója, csakis a színház szemszögéből cselekszem. A bizottsági döntés azonban szándékosan nem vet számot az intézmény igazi értékeivel" - hangsúlyozta az igazgató, megjegyezve: aggasztja a helyzet politikai összefüggésbe hozása.
   
A testület indoklásában egyebek között olyan érvek szerepelnek, amelyek szerint az intézménynek nem sikerült megszólítania a közönség új rétegeit. Menedzseri munkáját is kifogásolja a bizottság, amely szerint például a színház "hibás szerkezeti felépítésben működött", ezen kívül sokallja az intézmény produkciós költségeit.
   
A rendező-igazgató szerint azok, akik mindezt a szemére hányják, szakmájukból kifolyólag nem láthatják át egy színházi intézmény működésének összefüggéseit. "Pályázatom elfogadása által a város az abban megfogalmazott színházi elképzelések megvalósításával bízott meg engem. Soha nem titkoltam, hogy az értékes színházi alkotókkal való együttműködésnek, annak az igényes színházi munkának, amelyet az elmúlt öt évben igazgatóként irányítottam, megvannak a költségei" - vallja.
   
Válaszul azoknak, akik "kommerszebb", szórakoztató műfajú produkciókat kérnek rajta számon, Bocsárdi megállapítja: senki sem vádolhatja őt azzal, hogy "túlságosan komoly" lenne. "Ha megnézik a műsorpolitikánkat, abban túlsúlyban vannak a komédiák; komolyabb műfajok esetében is lényegesnek tartom a humort, ami nélkül nem lehet tetten érni a jelenségek mélységét " - mondja Bocsárdi.
   
Határozottan ellenzi ugyanakkor azt a szemléletet, amely szerint a színházat a közönségnek csak szórakozás céljából kell látogatnia, vagyis a hétköznapi gondok feledtetése lenne a cél. Emlékeztet arra: amikor 2005-ben átvette a sepsiszentgyörgyi színház vezetését, valamivel több mint 18 ezer volt a nézőszám. Az elmúlt öt esztendőben az átlagos nézőszám 22 ezer fölé emelkedett, egyértelmű tehát a növekedés - hívja fel a figyelmet Bocsárdi, hozzáfűzve, hogy a színház saját bevétele az elmúlt négy évben kétszeresére nőtt.