(MTI) - A tanácskozást a német külügyminisztérium, továbbá a berlini kultúrpolitikai társaság rendezte annak kapcsán, hogy a brüsszeli uniós hatóságok a közelmúltban számos induló közül Essennek, Pécsnek és Isztambulnak ítélték az "Európa Kulturális Fővárosa 2010-ben" címet. A konferencia célja ugyanakkor az volt, hogy a többi, "nyeretlen" várost is megnyerjék az együttműködésnek, s ily módon Európában egy új kulturális hálózatot hozzanak létre.
Ennek jelentőségére mutatott rá a tanácskozást megnyitó beszédében Georg Boomgaarden, a német külügyminisztérium államtitkára, hangsúlyozva a városok és régiók közötti kulturális kapcsolatok, illetve párbeszéd fontosságát. Annak a nézetnek adott hangot, hogy a nemzeti sajátosságok, a kulturális különbözőségek gazdagítják az együttműködést.
A konferencián magyar részről a győztes Pécs, továbbá Miskolc, Győr, Veszprém képviseltette magát polgármesteri vagy alpolgármesteri szinten, összességében jóval kevesebben, mint arra a meghívók számítottak. Német részről Pécs partnere, Essen mellett az összes többi pályázó jelen volt, így Görlitz, Halle, Karlsruhe, Augsburg és Bréma városának vezetője.Törökországot a harmadik "befutó", Isztambul képviselte.
Tasnádi Péter, Pécs polgármestere az MTI-nek elmondta: a kultúra az a terület, amelyen a határon átnyúló együttműködésnek rendkívül jelentős szerepe van. A multikulturális Pécs erősen érdekelt abban, hogy a városban bemutassák Európa kulturális kínálatát, s Pécs is megmutathassa, milyen értékekkel rendelkezik. Tasnádi szerint az európai kulturális fővárosi cím elnyerésével nemcsak Pécs aratott diadalt, hanem a többi magyar városban is olyan folyamatok indultak el, amelyek visszafordíthatatlanok, így ezek a városok is nyertesnek számítanak. A polgármester rámutatott, hogy a magyar városok között nem jó az együttműködés, ennek javítása érdekében decemberre konferenciát kíván összehívni a pécsi pályázat regionális kiterjesztéséről és a többi magyar város 2010-es közreműködéséről.
Tasnádi szerint a város 2010-es felkészülésében még van némi lemaradás, de úgy vélte, hogy az évtized végére mind a beruházások, mind a megfelelő programok beindítása terén képes lesz pótolni a hiányosságokat, s felkészülten várhatja majd az európai látogatókat.
Isztambul képviselője az MTI-nek hangoztatta: a cím elnyerése rendkívül fontos Törökország és Isztambul számára. Egyben fontos Európa számára is, hiszen Isztambul olyan multikulturális város, amelyben hosszú idő óta több civilizáció él együtt. Annak a meggyőződésnek adott hangot, hogy Isztambul 2010-es bemutatkozása elősegítheti az ország európai uniós csatlakozását.