(MTI) - A két főpolgármester-helyettes által szignált előterjesztés emlékeztet arra, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kezdeményezte a fővárosi tulajdonú és fenntartású Budapesti Operettszínház és Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. közfeladatainak, ingatlanainak és ingóságainak ingyenes átadását a magyar állam részére; ez a javaslat szerint 2012. január 1-jei hatállyal valósulhat meg.
Az előterjesztők szerint a két intézmény által a főváros kulturális életében betöltött szerep megőrzése biztosított lesz a nemzeti intézményi körbe kerüléssel, továbbá az állam tulajdonába kerülő gazdasági társaságként a két szervezet várhatóan "kiszámíthatóbb támogatási kondíciók mellett" folytathatja tevékenységét.
Kerényi Miklós Gábor főigazgató az előterjesztés kapcsán úgy fogalmazott: "mivel a fővárosnak nincs pénze arra, hogy kiemelten kezelje a Budapesti Operettszínházat, szükségszerűnek látszik, hogy állami kézbe kerüljön, egy kategóriába a többi nemzeti intézménnyel". Véleménye szerint a klasszikus operett repertoár és a magyar irodalmi alapanyagból készülő új musicalek együttesen nemzeti jelleget kölcsönöznek a teátrumnak.
Az Operettszínház a Magyar Állami Operaház után a második legnagyobb színházi intézmény az országban, 650 alkalmazottat foglalkoztat és a dalszínházon kívül egyedül bír szimfonikus méretű önálló zenekarral. "Évente 550 előadást játszunk, 400 ezren fölüli nézőszámmal" - mutatott rá Kerényi Miklós Gábor. Mint mondta, az évadtervet az átadás-átvétel nem befolyásolná, az évad első felében, tehát a naptári év végéig, amíg az ügyletnek le kellene bonyolódnia, Lehár Ferenc, Kálmán Imre, Szörényi Levente művei kerülnek színre, sőt Claude-Michel Schönberg Miss Saigonja is valamelyest magyar alkotásnak tekinthető a félig magyar származású zeneszerző révén - jegyezte meg.
Szabó György fotó: Kovács Bence |
Szabó György, a Trafó ügyvezető igazgatója is úgy látja, hogy a tulajdonosváltás az év végéig eltervezett programban nem okozna változást. A helyzet bizonytalansága azonban nehéz helyzetbe hozza őket: a büfét és a klubot üzemeltető cég szerződése például lejárt, és a bizonytalanság miatt nincs pályázójuk erre a részre. De sok művész is elbizonytalanodott, akar-e a Trafóban, a Trafóval tovább dolgozni.
A Fővárosi Közgyűlés elé kerülő előterjesztés szerint a NEFMI kulturális célú hasznosításra kívánja átvenni a Felvonulási tér fővárosi tulajdonú részét is (a mellékelt szándéknyilatkozat szerint ez mintegy 97,2 százalékos tulajdoni hányadot jelent). A városfejlesztési célú hasznosításról a felek később állapodnak meg.
Az ingatlanok átadás-átvételéhez a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyása után a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak és a Fővárosi Önkormányzatnak szándéknyilatkozatot kell aláírnia.
A szándéknyilatkozatban foglalt feltételeknek - többek között az értékbecsléseknek és az átsorolásoknak - december 1-ig kell megvalósulniuk, ellenkező esetben új szándéknyilatkozat megkötése szükséges.