Pécs: 31,14 milliárd öt kulcsprojektre

Kultpol

A megállapodás szerint a kormányzat EU-s és hazai forrásokból Pécs öt kulcsprojektje 34,6 milliárdos összköltségének 90 százalékát, míg Pécs önkormányzata ennek 10 százalékát biztosítja. A miniszterek vállalják, hogy az EU strukturális alapjaiból odaítélhető források tervezésénél az EU-hoz benyújtandó Nemzeti Stratégiai Referenciakereten belül kiemelten szerepeltetik majd Pécs öt kulcsprojektjét ?Pécs - Európa Kulturális Fővárosa nagyprojekt" címen.

A nagyprojekt EU általi befogadásának elősegítése érdekében az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter legfeljebb 1 milliárd forint előkészítési támogatást biztosít a tervezési feladatok támogatására.

Az összeg az Európa Kulturális Fővárosa pályázatban meghatározott alábbi beruházási (fejlesztési) támogatásokra szolgál:

I. Keleti városrész rehabilitációja:

a.) Zsolnay-Balokány kulturális turisztikai negyed kialakítása

b.) Zenei és Konferenciaközpont építése

c.) ?Dél-Dunántúli Tudásközpont" - információs központ és integrált könyvtár

II. Az ún. ?Nagy Kiállítótér" felépítése

III. Közterek és parkok rehabilitációja: élhető és turisztikailag vonzó belvárosi környezet kialakítása.

A felek külön szerződésben rögzítik majd, milyen összegű hazai költségvetési források tervezése szükséges évente 2007 és 2011 között a programokkal, promóciós és szervezési munkákkal összefüggő kiadások fedezésére. A kormányzati oldal vállalja, hogy támogatja majd a kulturális fővároshoz kapcsolódó és megfelelően kidolgozott közlekedési és egyéb infrastrukturális fejlesztési projektek befogadását az egyes ágazati operatív programokba.

A fejlesztési projektek

(A 2005-ben az Európai Unió számára beadott pályázat kivonata)

Zenei és Konferenciaközpont

A pécsi Európa Kulturális Fővárosa program emblematikus épülete lehet a Zenei és Konferenciaközpont, amelynek tervezésére nemzetközi tervpályázatot ír ki a Pécs városa. Az épület ezerfős, a nemzetközi zenei és konferenciarendezési térképre felkerülő, korszerű hangverseny- és konferenciatermet tartalmaz, helyet adva a régió szimfonikus zenekarának, a Pannon Filharmonikusoknak is. Helyszínének kiválasztása a városközpont keleti irányú kiterjesztésének koncepciójához kötődik, amely új kulturális tengelyt kíván kialakítani a belváros és a Zsolnay-gyár közötti sávban. Az épület a város egyik közparkja, a Balokány­liget melletti telken emelkedik majd, elindítva a ma építészetileg félperiférikusnak mondható városrész felújítását, arculatának megváltozását. A Zenei és Konferenciaközpont várhatóan nemzetközi kisrégiójának zenei centrumává teszi Pécset, növelni fogja és minőségileg megváltoztatja a városba irányuló kulturális turizmust, miként a konferenciaturizmust is.

Zsolnay Kulturális Negyed

A Zsolnay-gyár nagy ipari épületegyüttesének revitalizációja néhány éve a műemlék épületek felújításával elindult folyamat. Folytatásaként a ?város a városban" jellegű épületegyüttes megnyílik a városi közterek felé, megtörténik nagy (tizenötezer négyzetméteres) közparkjának rekonstrukciója, az egykori ipari épületekbe kulturális, oktatási és szolgáltató funkciók települnek. A Zsolnay Kulturális Negyed kialakításával újraértelmeződik a város modern kori jelképének, a Zsolnay-gyárnak a funkciója; új, nagy vonzású turisztikai terület jön létre, átstrukturálva Pécs turisztikai kínálatának térképét; s olyan kreatív közeg alakul ki, amely újra jelentéssel tölti fel Zsolnay Vilmos egykori gyárjellemzését: 'egyaránt otthona a termelő iparnak és a lelket nemesítő művészeteknek'. A kulturális negyedben ipartörténeti témapark, az egyetem Művészeti Karának formatervezéssel foglalkozó részei, a kreatív ipar inkubátorháza, Kortárs Művészeti Központ települ meg, amelyhez szálloda, vendéglők, irodák csatlakoznak. A műemlék épületek rekonstrukciója évekre megrendeléssel látja el a gyár kisebb területre visszaszorult termelését, hozzájárulva gazdasági megerősítéséhez.

?Nagy Kiállítótér"

A pécsi múzeumi negyed, a ?Múzeum-utca'' meghosszabbításaként és kiegészítéseként kerül sor a Papnövelde utca 5. szám alatti egykori Vármegyeháza nagy barokk épülettömbjének felújítására, képzőművészeti kiállítóhellyé történő átalakítására, valamint új épületszárnnyal való kiegészítésére. Az épület-átalakítás és hozzáépítés nyomán egyrészt egy helyen lesz látható a Modern Magyar Képtár nemzetközi elismertcégű gyűjteménye, másrészt a múzeumi funkció mellé galéria-funkció társul: a nagy kiállítótér alkalmas lesz nemzetközi ?átutazó" kiállítások, illetve nagy tematikus szemlék megrendezésére is. A fejlesztés révén Pécsett is lehetővé válik olyan nagyszabású nemzetközi kiállítások rendezésére, amilyenre eddig csak a fővárosban volt mód. Hatására növekedhet és új minőségi dimenziót nyerhet a városba irányuló kulturális turizmus, még inkább megerősíti a város imázsában a modern művészet helyszíne jelleget, időszaki kiállításai révén elevenebbé teszi az állandó kiállítások múzeumi világát, a városlakók megújuló látogatásait is kiváltva.

?Dél-Dunántúli Tudásközpont? ? információs központ és integrált könyvtár

A Megyei és Városi Könyvtár összevonásával létrejövő intézmény új, 6520 m2-es épülete zöldmezős beruházásként épül fel a városközpont keleti irányú kiterjesztésének várostervezési célját követve a belváros keleti peremének üres telkén. E fejlesztéssel nyugati irányból kezdődik el a 48-as tértől a Balokány ligetig húzódó félperiférikus építészeti állapotú városrész felújítása, kulturális célú átfunkcionálása. A Regionális Könyvtár a város, a megye és a régió tudásközpontjaként és közösségi színtereként működik majd, egyszerre látva el hagyományos könyvtári feladatokat, s újfajta, az információs társadalom kívánalmaival összefüggő funkciókat, a lakosság információs esélyegyenlőségének elve jegyében. A fejlesztés közvetve, ám nagymértékben járulhat hozzá a város, a megye, a régió gazdasági versenyképességének növekedéséhez.

Közterek és parkok újjáélesztése

A közterületek állapota alapvetően meghatározza, milyennek látunk egy várost. Pécs közterületeinek az állapota - leszámítva a városközpont némely részét - általánosan leromlott. Az útburkolatok foldozottak, a parkok unalmasak, a játszóterek nagy része lepusztult, a belvárosi utcák és terek jó része parkoló-felületté vált. A közterületek újjáélesztésére irányuló kulcsprojekt vissza kívánja adnia közösségnek a köztereket, többfunkcióssá akarja alakítani az egyfunkciós (főként közlekedési) területeket, újra városiassá téve őket. Célkitűzései közé tartozik a város építészeti karakterének megőrzése, városi műemlékgondozási ösztönzési modell kialakítása, az utcabútorok kreatív kicserélése, terek alkalmassá tétele kulturális rendezvények befogadására, hogy újra a közösségi élet vonzó színtereivé: fórummá, agórává váljanak. A projekt kút-programja - a fenntartható és környezetbarát városfejlesztés jegyében - újra felszínre hozza föld alá szorított csobogók és patakok egy részét, fásítási programja élhetőbbé teszi a város forgalmas utcáit.