Peter C. Goldmark, Gyugyi László és Pákh Imre kapta az idei George Washington-díjat

Kultpol

(MTI) - A kitüntetést az alapítvány olyan személyiségeknek ítéli oda, akik kiemelkedőt alkotnak a tudomány, a művészet, az üzleti élet, a népek és nemzetek közötti megértés előmozdítása terén, s akik a magyar névnek és kultúrának elismerést szereznek az Egyesült Államokban.
    Peter C. Goldmark, aki jelenleg a Környezeti Védelmi Alap klíma és levegő programjának igazgatója, korábban a Rockefeller Alapítvány elnöke, az International Herald Tribune elnök-vezérigazgatója, valamint New York és New Jersey kikötői hatóságának ügyvezető igazgatója volt. Gyugyi László elektromérnök, a pittsburghi Westinghouse Tudományos és Műszaki Központ volt kutatási igazgatója négy évtized alatt a világon egyedülálló Zsolnay-kollekciót hozott létre, amelyet a piaci ár feléért adott el Pécs városának.
    Pákh Imre New York-i filantróp üzletember és mecénás a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-gyűjtemény tulajdonosa, aki ennek darabjait számos alkalommal bocsátotta Magyarország és a szomszédos országok múzeumai és galériái rendelkezésére.  
    Magyarország washingtoni nagykövete, Szombati Béla, akit a díjátadó fogadáson Gyugyi László méltatására kértek fel, tolmácsolta Páva Zsolt pécsi polgármester elismerő szavait, amiért a Zsolnay- illetve a Munkácsy-gyűjtemény az Európai Kulturális Fővárosa program részévé vált.
    Az Amerikai Magyar Alapítványt 1954-ben magyar származású egyetemi tanárok és egyesületi vezetők hozták létre a magyar kulturális hagyományok ápolására és népszerűsítésére.
    Az alapítvány tevékenységének egyik legrangosabb eseménye a George Washington-díj átadása. Az idén 48. alkalommal odaítélt díjat a budapesti Városligetben felállított Washington-szobor ihlette. Ezt az Amerikába települt magyarok 1906-ban ajándékozták Budapestnek annak jeléül, hogy miközben hálásak választott hazájuknak, nem felejtették el a szülőföldjüket.
    A korábbi kitüntetettek között szerepel Kármán Tódor, Neumann János, Teller Ede, Wigner Jenő, Simonyi Károly, Yehudi Menuhin, André Kertész, Szent-Györgyi Albert, Elie Wiesel, Andrew Grove, Tony Curtis, Bartók Béla, Göncz Árpád, Szabó István és Richard Holbrooke.