Réthelyi Miklós: "mindannyian 1956 örökösei vagyunk"

Kultpol

 
 
(MTI) - "A nemzeti egység lett a forradalom legfőbb sajátossága, a nemzet éppen abban az időben vált igazi közösségé, amikor a kommunista diktatúra megpróbálta az osztályharcra épülő gyűlölet ideológiájával szétzúzni az emberi létezés fundamentumát, az önazonosságot" - fogalmazott Réthelyi Miklós a kormány nevében mondott beszédében.
 
A kommunizmus nem ismerte el a természetes emberi közösséghez, sem az élet rendjét biztosító szokásokhoz, erkölcshöz, tradícióhoz való kötődést, kizárólag csak a párthoz való viszonyt legitimálta. "Az 1956-os forradalom nemcsak a szabadságért folytatott harc volt, hanem mindazokért az értékekért való küzdelmet jelentette, amelyek értelmet adnak az emberi létnek, amelyek közösségi lénnyé, emberré és családtaggá tettek és tesznek bennünket" - fogalmazott Réthelyi Miklós. "1956 tehát a nemzeti egység ünnepe, annak a csodának a megtestesülése, amelyre 55 éve várunk újra".
    
Réthelyi Miklós azt mondta, "mindannyian 1956 örökösei vagyunk, hiszen 1956-tal kezdődött az 1989-es rendszerváltás". Ez a két évszám elválaszthatatlan egymástól - tette hozzá.
    
 
 
Hajtó Ödön, a Műegyetem 1956 Alapítvány elnöke beszédében azt mondta: a Műegyetemen 1956-ban megfogalmazott 16 pont nem foglalkozott az egyetemistákkal, azok olyan pontok voltak, amelyekkel a nemzet többsége egyetértett.
    
A beszédeket követően koszorút helyezett el az egyetem hősi halottjainak emléktáblájánál többek között Réthelyi Miklós, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke és Sólyom László volt köztársasági elnök.
    
Ezt követően Kovács András, a Műegyetem hallgatói képviseletének elnöke az 1956-os forradalom hőseinek köszönetet mondott azért, hogy "tettükkel megalapozták azt a szabadságot", amelynek következményeként a ma fiataljai szabadon járhatnak a világban, szabadon szólhatnak, és szabad választásokon vehetnek részt.
    
Kovács András a készülő jogszabályokkal összefüggően az egyetemi hallgatók nevében "valódi nemzeti konzultációt" kért. "Nem tudunk olyan megoldásokat elfogadni, amelyekben csak a fiskális szempontok érvényesülnek" - jelentette ki Kovács András.
    
A Budapesti Műszaki Egyetem diákgyűlésén 1956. október 22-én fogalmazták meg azt a 16 pontos kiáltványt, amely elindítója lett az október 23-i eseményeknek.