Sólyom: Európának a kulturális nemzetek uniójává is kell válnia

Kultpol

(MTI) - Az államfő elnöki megbízatásának ötödik, záró évében áttekintve a ciklus külügyi és diplomáciai tevékenységét, a többi között kiemelte: minden fórumon és tárgyaláson érvelt a kulturális nemzet fogalmának és létező valóságának elfogadásáért. Európában nyilvánvalóan léteznek olyan közösségek, amelyeket összetart a közös nyelv, a kultúra, történelem és identitástudat, tekintet nélkül az országhatárokra és az állampolgárságra. Az ilyen kulturális nemzethez tartozás és kinek-kinek a saját államához való lojalitása nem mond ellent egymásnak - fejtette ki.

 
A kulturális nemzetnek egy másik államban kisebbségben élő részei akkor integrálódnak gyümölcsözően az adott államba, ha a más nemzetiségűekben nem veszélyt, vagy legalábbis problémát látnak, hanem értéknek és országuk gazdagodásának tekintik őket. Sólyom László megjegyezte: felhívásai a "felszabadult nyitottságra és kölcsönösségre" nem mindig találtak fogadtatásra a szomszédos országokban, ahol pedig három millió magyar él. Ennek érdekében tovább kell fáradozni - hangsúlyozta.
   
Felidézte, hogy az öt évvel ezelőtti fogadáson elmondta, a magyar külpolitika prioritásai húsz éve változatlanok: az erős euro-atlanti elkötelezettség, az európai integráció, a környező országokban élő magyarságért való felelősségvállalás, az ő érdekükben folytatott békés szomszédságpolitika. Hangsúlyozta akkor az emberi jogok, a környezetvédelem, a jövő generációk iránti elkötelezettségét, amelyben az oktatás és kultúra megkülönböztetett szerepet játszik. Sólyom László értékelve az eddigieket kiemelte: végig e célok érdekében dolgozott.
   
Az államfő - mint mondta - nagy várakozással tekint a hármas spanyol-belga-magyar uniós elnökség elé. A trió nagy lehetőség és felelősség. Módot ad arra, hogy formáljuk a Lisszaboni szerződésben foglalt új szervezet működését - fejtette ki.
     
Az államfő végül köszönetet mondott a külföldi látogatásain tapasztalt szívélyes fogadtatásért, és az egyes államok képviselőinek az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik, és a határnyitás huszadik évfordulójának ünnepségein való részvételért. Sólyom László a remény jegyében kívánt a diplomatáknak sikeres és eredményes tevékenységet 2010-ben.