Sólyom László emléktáblát leplezett le Wroclawban

Kultpol


wroclaw.jpg
Wroclaw

(MTI) Az eseményen mások között jelen volt Rafal Dutkiewicz wroclawi polgármester ? a táblaállítás költségeit a polgármesteri hivatal vállalta ? és Tischler János történész, az 1956-os magyar és lengyel forradalmi események összefüggéseinek kutatója, a varsói Magyar Kulturális Intézet igazgatója ? ez az intézmény a táblaállítás ötletadója és fő szervezője volt. Az eseményen a mintegy száz résztvevő között jelen volt Kiss Róbert jelenlegi és Engelmayer Ákos volt varsói magyar nagykövet.

 
"Felemelő tudni, hogy ? jóllehet annak idején nem voltak különösebb kapcsolatok Wroclaw és Magyarország között ? a wroclawi munkások és egyetemisták kitűzték a magyar zászlót, folyamatosan követték a magyarországi eseményeket, és nyilvánosan reagáltak azokra, gyűléseken tiltakoztak az ellen, hogy a szovjet hadsereg vérbe fojtja a magyar szabadságharcot" ? mondta ünnepi beszédében Sólyom László. "Ez az emléktábla olyan közös gesztus, amely mind a magyarokat, mind a lengyeleket jóérzéssel tölti el: a barátság szép megnyilvánulása és megerősítése a jövőre nézve is" ? tette hozzá.
 
Wroclaw lakói ? a lengyel társadalom egészéhez hasonlóan ? 1956 őszén vért adtak és pénzt gyűjtöttek a magyar forradalmárok számára. Csaknem 200 liter vér és több mint 2 millió zloty gyűlt össze. Az adományt különgéppel szállították Budapestre. Wroclawi önkéntesek felajánlották, hogy készek Magyarországra utazni, hogy emberéleteket mentsenek és sebesülteket ápoljanak. Ugyancsak sokan felajánlották, hogy magyar gyerekeket fogadnak be egy időre.
 
A korabeli wroclawi sajtó részletesen beszámolt a magyarországi eseményekről, az alsó-sziléziai székvárosban több helyütt magyar zászlókat függesztettek ki, amelyeket gyakran gyászszalaggal kötöttek át. A szovjet invázió után a városban a magyar forradalom leverését elítélő röplapokat terjesztettek, sokan magyar nemzeti kokárdát tűztek a mellükre, s a Grunwald téren álló egyetemi kollégium falán ? ahol a gránitból és üvegből készült emléktáblát elhelyezték ? transzparenst feszítettek ki a következő szöveggel: "Le a magyarországi fegyveres intervencióval!".
 
Hétfőn este egy wroclawi moziban levetítették Erdőss Pál Budakeszi srácok című 56-os témájú filmjét, amely Kovács István történész, költő, polonista, volt krakkói főkonzul A gyermekkor tündöklete című önéletrajzi könyve alapján készült.