Három kiválóságnak adták át szerda este New Yorkban az 1955-ben alapított George Washington-díjat, amely a legrangosabb emigráns szervezet, az Amerikai Magyar Alapítvány (AHF) kitüntetése. Bodák László építész, Richard Holbrooke politikus és Szabó István Oscar-díjas filmrendező személyesen vette át a tekintélyes díjat a New Yorki-i Waldorf Astoriában megrendezendő díszvacsorán.
Az idén 46. alkalommal odaítélt George Washington-díj kapcsán az AHF kiemelte, hogy Szabó István nemzetközileg elismert rendező, számos elismerés birtokosa, egyebek mellett megkapta az Oscar-díjat és a Brit Filmakadémia díját, elnyerte Berlinben az Ezüst Medvét, a zsűri jutalmazta Cannes-ban és a Locarnói Filmfesztiválon is.
Szabó István arról beszélt, hogy ő egy olyan nemzedékhez tartozik, amelynek az életében jöttek-mentek a rezsimek. Aki a 30-as években született, annak az életében hétszer volt hatalomváltás - mondta. "Én egy olyan nemzedékhez tartozom, amelyet arra tanítottak, hogy mindig feltegye a kérdést, kik adják a díjakat" - mondta, és megjegyezte: "mi rengeteg kompromisszumot kötöttünk, de megpróbáltunk élni, és másokat is élni hagyni".
A kitüntetéssel olyan személyiségeket kívánnak méltatni, akik a művészetek, a tudományok és az üzleti világában maradandót alkottak, illetve azokat az amerikaiakat, akik sokat tettek a magyar kultúra ügyéért. Az elmúlt öt évtized során többek között Neumann Jánost, Teller Edét, Yehudi Menuhint, André Kertészt, Joseph Pulitzert és Adolph Zukort ismerték el a Washington-díjjal.
Szabó István munkásságát októberben rangos osztrák művészeti díjjal, a badeni (Baden bei Wien) Sellő filmnapok életműdíjával méltatták.