Százmillió dollár a művészet fellegváraira az Egyesült Államokban

Kultpol

(MTI) - Az alapítvány az ország "alkotó energiájába történő befektetésnek" tekinti a támogatási programot, amellyel segíteni akarja a művészeket és a művészeti szervezeteket abban, hogy pezsgő kulturális központokat tudjanak létrehozni még a gazdasági nehézségek időszakában is.

   
A kezdeményezést részben azzal indokolják, hogy a gazdasági visszaesés a művészetek finanszírozását is súlyosan visszavetette, másrészt egy erős kulturális ágazat lendületet adhat a válságtól erősen sújtott városrészek fellendüléséhez.
   
Luis Ubinas, az alapítvány elnöke tapasztalatai szerint egy művészeti csoport tevékenysége egész környékén fejlődést indíthat el. A művészekkel betelepül családjuk, azután megjelennek a vállalkozások, amelyek ellátják az újonnan jötteket, majd beköltöznek azok az emberek, akik egy gyarapodó közösségben akarnak élni - mondta Ubinas a The New York Times internetes kiadásának.
   
A projektek kidolgozása és fejlesztése széles körű összefogást igényel a művészektől, a helyi lakosoktól, civil csoportoktól és szervezetektől, valamint a magán- és intézményi adományozóktól, hogy minden érintett szükségleteit és törekvéseit kielégítő intézmények jöjjenek létre - hangsúlyozta az elnök.
   
Támogatást nemcsak új beruházásokhoz, de meglévő művészeti intézmények, műtermek, közösségi találkozóhelyek tatarozásához, bővítéséhez, új kulturális programok indításához is lehet igényelni. A friss kezdeményezés keretében már odaítéltek egymillió dollárt egy elhagyott kelet-harlemi középiskola átalakítására: a kihasználatlan épületből művészlakásokat és közösségi művészeti központot hoznak létre, ahol kiállításokat, kulturális rendezvényeket, konferenciákat tartanak majd és többek között a Hip Hop Színházi Fesztivál is otthonra talál. "Ez a beruházás New York valóságos kulturális ékszere lehet" - vélekedett Clyde Valentin, a fesztivál ügyvezető igazgatója a projektet ismertető videofelvételen.
   
Az alapítványi kezdeményezés része az is, hogy a kulturális központok működtetéséhez szükséges piackutatási, tervezési, tőkegyűjtési ismereteket szemináriumokon oktatják, és a programban részt vevő csoportok átadják tapasztalataikat a később bekapcsolódóknak.
   
A mostani támogatási program előzményeként az alapítvány már számos újításszámba menő kulturális beruházást finanszírozott szerte az országban. Segítségével kapott állandó otthont Seattle-ben az ázsiai származású amerikaiak történetét és kultúráját bemutató, a maga nemében egyedülálló Wing Luke Ázsia Múzeum egy felújított, történelmi nevezetességű szállodában, ahol az 1900-as években ázsiai bevándorlók laktak.
   
New Yorkban az alapítvány hozzájárulása nélkül nem nyílhatott volna újra nemrégiben a Chen Dance Center táncstúdió a kínai negyed szívében, és nem bővíthették volna ki a latin kultúra egyik központjának számító Pregones Színházat Dél-Bronxban.