Szegény cigányok - Szegény Cserehát címmel kiállítás látható az OIK-ban

Kultpol

 

    

"Sokan, sokféle módon élünk ebben az országban. Mindnyájunk tapasztalata, hogy az utóbbi években az egyes társadalmi csoportok közötti információáramlás és kommunikáció csökkent. Tapasztaljuk, hogy az emberek többsége csak a 'saját köreivel' érintkezik munkájában és magánéletében is. Ugyanakkor a Csereháton végzett oktatói tevékenységünk során rendszeresen halljuk, hogy a hozzánk csatlakozott oktatók is úgy érzik, tanultak ők is, sokat. Valószínűleg leginkább azt, amit amúgy is tudunk, hogy a valóság árnyaltabb, mint gondolnánk" - írta a kiállítás internetes oldalán Kassai Melinda, a Pro-Cserehát Egyesület elnöke.
    
Bár társadalmi valóság, sok embernek nincs személyes tapasztalata a cigányszegénységről. A tárlat elkészítésével a szervezők szerettek volna lehetőséget adni mindenkinek, hogy a látottak alapján megformálhassák saját véleményüket a témáról.
    
Távolról minden szegény egyforma, sőt távolról minden cigány egyforma - a kiállítás megálmodói ennek ellenkezőjét kívánják megmutatni, és nem általában, még csak nem is Magyarországon, csupán a Csereháton, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.
    
A képeken olyan embereket is láthat a néző, akik nem a cigánysoron, hanem a faluban laknak, és kívülről nem látható, hogy cigányház az övék. A fotók olyan embereket is bemutatnak, akik a faluban, de szegényesebb vályogházban élnek, és olyanokat is, akik a falu szélén, valamikori cselédlakásokban laknak.
    
Az anyag elkészítését, a kutatási koncepció kialakítását, a kutatást, az anyag tartalmi és képi feldolgozását a Pro-Cserehát Egyesület kezdeményezte és készítette el.
    
A november 25-ig nyitva tartó tárlatot az Országos Idegen Nyelvű Könyvtár belső udvarában a könyvtár nyitvatartási idejében tekinthetik meg az érdeklődők.