(MTI) - Fábián Ernő 1934-ben született ebben a székelyföldi városban, 2001-ben hunyt el. A sepsiszentgyörgyi középiskolai tanulmányok után a Bolyai Tudományegyetemen szerzett történelem-filozófia szakos képesítést 1956-ban. Illyefalván kezdte tanári pályáját, 1960-tól szülővárosában tanított. A Korunk folyóirat hasábjain közölt tanulmányokat az ismerethalmozás és az önálló gondolkodás helyes arányairól (1969) és a vidéki értelmiségről (1971), ifjúsági sikermodelleket állított fel (1972). Tájékoztató írásait, könyvelemzéseit, világirodalmi szemléit az Igaz Szó, a Hét, a Tanügyi Újság, a Megyei Tükör és a szegedi Tiszatáj közölte. Írásaiban a vidéki helytállás és a korszerű művelődés egyeztetését hirdette, a nemzetiségi kérdés társadalomelméleti megközelítése, az etnikai tudat szociológiája foglalkoztatta. A rendszerváltást követően a kilencvenes években jeles politikai, kulturális rendezvények szereplőjévé vált előadásaival, hozzászólásaival és újságcikkeivel.
Fábián Ernő munkásságát a péntek délutáni ünnepségen Lőrincz Zsigmond kovásznai polgármester is méltatta, aki ugyanúgy személyes ismeretségben volt vele, mint az emlékére verset szavaló Debreczi Kálmán, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze, vagy Tiesz Katalin népdalénekes, aki gyönyörű hangjával színesítette a megemlékezés hangulatát.
"Fábián Ernő arra tette fel az életét, kivételes elméjének minden erőfeszítését arra irányította, hogy szolgálja a magyarság közösségének megmaradását" - mondta ünnepi beszédében Németh Zsolt. A kovásznaiak "Ernő bácsijára" sokféleképpen lehet emlékezni - állapította meg az államtitkár -, például úgy, mint a diákok generációit tanító és emberségével, szellemi igényességével nevelő pedagógusra, mint fontos neveléstudományi írások szerzőjére, mint Szabó Dezső, Apáczai Csere János vagy Eötvös József eszmevilágát értő módon elemző irodalomtudósra.
Emlékezhetünk rá a nemrég megjelent naplójegyzeteiből elénk táruló, töprengő és vívódó, olykor impulzívan ítéletet alkotó, de önmagát is korrigálni képes értelmiségire, az európai és világméretű távlatokban gondolkodó szellemi emberre - mondta Németh Zsolt. Hozzáfűzte: Fábián Ernő ugyanakkor elkötelezettje volt hazájának, minden idegszálával a magyarság közösségét akarta szolgálni.
"Ernő bácsi azonban nemcsak diákok nemzedékeit tanította, hanem a rendszerváltás időszakában szárnyait bontogató fiatal magyar politikusgeneráció meghatározó mesterévé és tanítójává is vált" - emlékeztetett a külügyi államtitkár.