Szőcs Géza: a kultúra a gazdasági fejlődést is szolgálhatja

Kultpol

(MTI) - "Úgy tűnik, az egész gépezet nagyon olajozottan kattog, és mind az eszmék és értékek, mind a tennivalók bürokratikus megjelenítése szempontjából eredményes eszmecsere volt ez" - értékelte Szőcs Géza a soros magyar EU-elnökség kulturális területen kitűzött céljainak megvalósításában megtett előrelépést. Mint hozzátette, a csaknem 30 európai ország kultúrpolitikusainak részvételével megtartott informális találkozón számos jó elképzelés jelent meg, míg a vitás kérdéseket igyekeztek már az előkészítő tárgyalásokon rendezni.
    

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) államtitkára elárulta: a hétfői megbeszélésen Majda Sirca szlovén kulturális miniszter részéről felmerült egy európai kulturális fejlesztési bank létrehozásának gondolata. "Ezt személyesen nagyon jó gondolatnak tartom, de nyilván nem a humán értelmiségieknek, hanem pénzügyi szakembereknek kellene erről a véleményüket megfogalmazniuk" - szólt az elképzelésről.
    
Szőcs Géza értékelése szerint a magyar EU-elnökségből hátralévő három hónap biztosan nem elegendő arra, hogy szélesebb körű egyeztetés alapján el lehessen jutni egy akár kötelező érvényű ajánlásig, de ahhoz igen, hogy elindítsák az európai kulturális fejlesztési bank gondolatának beplántálását az EU-államok politikusainak és közvéleményének tudatába.
 

eukulturalisminiszterek_godollo_d__as20110328014.jpg
Családi fotó a kulturális miniszterek informális ülésének résztvevőiről
 
"Figyelemre méltó, hogy nincs ma Európában sem kicsi, sem nagy, sem szegény, sem gazdag ország, amely ne emelte volna ki azt, hogy a digitalizálás össztársadalmi feladata már megkerülhetetlen. Noha egyetlen egyszer sem hangzott el a 'Gutenberg-galaxis vége' szintagma, azért mindenki ezen Marshall McLuhan által már évtizedekkel ezelőtt megfogalmazott prognózisból fakadó tennivalók felismerésének tudatában fogalmazta meg mondanivalóját" - jegyezte meg az informális találkozót elnöklő magyar államtitkár.
    
Mint figyelmeztetett: egyre biztosabbnak látszik, hogy Európában a "Gutenberg-korszak elmúlt fél évezredben beállt kultúrája, gyakorlata, értékei" jelentős módosuláson fognak átmenni és ezekben a folyamatokban Magyarország sem maradhat le.
    
Szőcs Géza kitért az uniós találkozó tapasztalatainak hazai hasznosítására is. Elmondása szerint a legtöbb ország kultúrpolitikusai úgy érzik, hogy a kultúra alulfinanszírozott és a válság első áldozatai a kulturális intézmények. Mint azonban hozzáfűzte, "nekünk sem kell hosszú utat megtennünk odáig, hogy felismerjék mind a politikai, mind a gazdasági döntéshozók: Magyarországnak kevés olyan egyetemesen nagyra értékelt exportcikke van, mint a kultúra, ezen belül a magaskultúra. Gondoljunk zenei előadóművészeink presztízsére, amelyet a világ összes részén elismernek" - fogalmazott.
    
A NEFMI államtitkára úgy vélte, ez a presztízs kellően ügyes üzletpolitikával akár pénzügyi érték formájában is lecsapódhat. "Ennek is meg kell találni a módozatait, de annak mindenképp, hogy tudatosítsuk a magyar társadalomban: a kultúra nem luxus, nem kevesek vagy sokak szellemi szórakozása és nem is áru, de akár jól megfizetett áruként is hasznosítható" - hangsúlyozta, hozzátéve: ezekhez a feladatokhoz a magyar kultúrpolitikusoknak is erkölcsi és politikai támogatást jelentenek a hétfői miniszteri találkozón elhangzottak.