Találkozó a történelmi egyházak vezetőivel

Kultpol

Hiller István az állam és az egyház kapcsolatáról és az egyházak finanszírozásának kérdéseiről szóló tárgyalásra hívta meg a négy történelmi egyház vezetőit.
"Kiegyensúlyozott, kiszámítható partneri viszonyt szeretnék az egyházakkal, ennek a részleteit fogom előterjeszteni" - fogalmazott a miniszter.
Arról is tájékoztatott, hogy az egyházi ügyekkel nem államtitkári vagy főosztályi szinten foglalkoznak a tárcánál, hanem közvetlenül a miniszter felügyelete alá tartozik a terület, és az ilyen ügyeket a miniszterhez közvetlenül kapcsolódó titkárság intézi.

(MTI) - A miniszter a megbeszélés után újságíróknak elmondta: az eszmecsere munkamegbeszélés volt, a miniszterelnök és az egyházi vezetők találkozójának egyfajta előkészítése. Ez utóbbi néhány héten belül, akár tíz napon belül megvalósulhat - tette hozzá a tárca vezetője.
Hiller István kiemelte: a cél az volt, hogy hosszabb távra kiszámítható és világos viszonyrendszert teremtsenek a kormány és az egyházak között.
Lényegesnek nevezte, hogy a kapcsolatfelvétel az új kormány megalakulása után "az első adandó alkalommal", ilyen rövid időn belül megtörténhetett.
"Én ezt egy fontos jelzésnek tartom, amit a kormány és a miniszterelnök, illetve az egyházi kapcsolattartásért felelős miniszter ad" - mondta Hiller István.
Közölte: tájékoztatta az egyházak vezetőit arról, hogy a minisztériumban a címzetes államtitkárság megszűnik, közvetlenül a miniszternek alárendelve jön létre egy, az egyházi kapcsolatokért felelős titkárság. Hozzátette, hogy az egyházak vezetői részéről ezzel kapcsolatosan egyetértést és bizalmat tapasztalt.
Hiller István a miniszterelnök és az egyházi vezetők találkozójának lehetséges témái között említette a finanszírozás kérdését, jelezve: "az egyházak különböző tevékenységének új finanszírozási modellje várható akkor, hogyha ez fölmerül".
A miniszter egy másik kérdésre válaszolva kiemelte: érdemes áttekinteni az egyházi intézmények, beleértve az oktatási intézmények finanszírozását. Mint jelezte, az elkövetkező hetekben szakértői és magasabb szintű egyeztetéseket is folytatnak e témában.
Az egyik újságíró felvetésére, támogatja-e az SZDSZ javaslatát a vatikáni szerződés módosításáról, a miniszter azt mondta: "én kiegyensúlyozott viszonyt akarok az egyházakkal, ezen belül a történelmi egyházakkal".
"A vatikáni egyezmény, amely 1997-ben köttetett (...), kimondja, hogy ennek áttekintése lehetséges" - tette hozzá, jelezve, hogy ma is működik egy vatikáni-magyar vegyes bizottság, amely az esetlegesen felvetődő problémák orvoslására jött létre.
A mintegy másfél órás megbeszélésen az egyházak a legmagasabb szinten, három-három fős küldöttséggel képviseltették magukat.
Véleményüket az MTI telefonon kérdezte meg a megbeszélésről, mivel a találkozó után a miniszter tájékoztatta a sajtót, s az egyházi vezetőknek csak várakozás lett volna alkalmuk beszámolni az újságíróknak.
Erdő Péter bíboros, prímás az MTI-nek adott külön nyilakozatban igen jó hangulatú, konstruktív találkozónak nevezte a megbeszélést. Mint elmondta, a résztvevők megfogalmazták pozitív várakozásaikat annak kapcsán, hogy a miniszter személyesen vállalja az egyházakkal való kapcsolattartást.
Az esztergom-budapesti érsek szavai szerint a találkozó nem konkrét kérdések érdemi megtárgyalását, sokkal inkább a szándékok megismerését szolgálta.
Bölcskei Gusztáv református püspök az MTI-nek nyilatkozva elmondta: az ismerkedés és a kapcsolattartás új módjának felvázolása történt.
Kiemelte: egyetértettek abban, hogy szükség van a folyamatos, kiegyensúlyozott kapcsolattartásra szakértői és magasabb szinten is az állam és az egyházak között.
A zsinat lelkészi elnöke hozzátette: igyekeztek meghatározni azokat az "alapvonalakat", amelyek a ciklus alatt, sőt parlamenti ciklusokon átívelve meghatározzák az állam és az egyház kapcsolatát.
Bölcskei Gusztáv közlése szerint felvetették, hogy jó lenne, ha időről időre tematikus beszélgetéseket folytathatnának a nyilvánosság előtt; közlése szerint Hiller István nem zárkózott el ez elől.
Mint elmondta, kezdeményezték az úgynevezett egy százalékos rendszer felülvizsgálatát, s a találkozón írásos javaslatot kaptak a kiegészítő normatíva kiszámításának jövőbeni módjára vonatkozóan.
Frenkl Róbert, az evangélikus egyház év végén nyugállományba vonuló országos felügyelője az MTI-nek szintén azt emelte ki, milyen jó hangulatú volt a találkozó, közlése szerint a miniszter nyitott volt felvetéseikre a megbeszélésen, amely valamiféle "témakatalógus" volt.
Megerősítette: pozitív fogadtatásra talált az az újszerű ötlet, hogy közvetlenül a miniszter felügyelete alá tartozik az egyházakkal való kapcsolattartás, véleménye szerint ily módon nő a szakértői szintű egyeztetés jelentősége.
Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója is jó hangulatúnak mondta a találkozót. Az MTI-t arról is tájékoztatta, hogy Feldmájer Péter elnökkel a miniszternek felvetették: a Holokaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány fenntartása és további sorsa állami feladat.