A Washington Times a magyar művészeket méltatja

Kultpol

 Vajda Lajos munkája

(MTI) - A fővárosi napilap az Extremely Hungary idei kulturális évad keretében nyílt tárlatokat méltatta. Az egyik Vajda Lajos festményeiből, rajzaiból, fotómontázsaiból mutat be válogatást az Amerikai Egyetem Katzen Művészeti Központjában, a másikon, a Női Művészeti Múzeumban két világháború közötti magyar női szociofotósok 1910 és 1946 közötti munkái láthatók.

 
"Ha a magyar kultúráról (csak) Liszt Ferenc zongoradarabjai jutnak az Ön eszébe, akkor át kell gondolnia a dolgot" - kezdi cikkét az újság, amely rámutat, hogy Magyarország több haladó művészt is adott a XX. században a világnak, főleg a fotográfia fejlődésében. Ebben meghatározó szerepet játszott Friedmann Endre (vagyis Robert Capa), André Kertész és Moholy-Nagy László, akik Nyugatra emigrálva nagy nemzetközi hírnévre tettek szert.
 
De Budapesten hasonlóan tehetséges művészek alkottak; a Katzen-központban és a Női Művészeti Múzeumban látható tárlatok ez utóbbiak kevéssé ismert munkáiból villantanak fel néhányat. Kicsiny, de csodálatos tárlatok ezek - írta a lap, amely szerint a keleti és nyugati művészeti elemeket szokatlan módon ötvöző, kulturális híd építésére törekvő, mindössze 33 évet élt Vajda Lajos képei, fotómontázsai nyújtanak különlegesebb élményt.
 

sugarkata_noiportre.jpg
Sugár Kata felvétele

Vajda Lajos 21 női kortársának mintegy 80 fotóját mutatja be a Női Művészetek Múzeuma (mindkét tárlat március 19-én nyílt). A lap szerint a fényképek arról tanúskodnak, hogy az annak idején lebecsült női fotóművészek ugyanolyan fontos szerepet játszottak a modern látásmód előmozdításában, mint férfi művész társaik.

 
Mindkét kiállítás azt bizonyítja, hogy a két háború közötti modernizmus sokkal gazdagabb mozgalom volt, mint azt a hagyományos értelmezések sugallják. A folklórhagyományokból is táplálkozó, nagy politikai és társadalmi érzékenységű magyar fotósok és festők rajtahagyták kézjegyüket a szikár modernista stíluson - írta a The Washington Times.