Kultúra több nézőpontból a Tranziton

Egyéb

Augusztus 22-én a Kortárs magyar alkotóművészet ? tehetség vagy lehetőség kérdése? címet viselő beszélgetésen osztotta meg gondolatait Kukla Krisztián, a debreceni MODEM igazgatója, Hornyák Tibor a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Gulyás Gábor a Műcsarnok leköszönt igazgatója, valamint Gyarmati Zsolt festőművész. Létezik-e modern mecenatúra? Kire kíváncsi egy kiállítóhely és milyen kihívásokkal találkoznak a mai képzőművészek? ? beszélgetőpartnereink többek között erre keresték a választ.

Kukla Krisztián, a debreceni MODEM igazgatója kifejtette, hogy ?a marketing akkor jó, ha hozzátesz valamit a munkássághoz?. Hozzátette: a fiataloknál manapság megfigyelhető egy olyan trend, hogy először külföldön állítanak ki ösztöndíjjal, majd ezután Magyarországon könnyebben jutnak bemutatkozási lehetőséghez. Az állam hozzávetőleg 130 milliárd forinttal támogatta a művészetet idén.

A magyar zenei piac helyzetéről beszélgetett a Kultúra.hu pódiumán Horváth László, a Fonó ügyvezető igazgatója, Kiss Tibor, a Quimby frontembere és Tóth Szabolcs, a Sugarloaf zeneszerző-gitárosa, az Artisjus szerzői véleményező bizottságának tagja augusztus 23-án a Tranzit Fesztiválon.

Kinek kell eldöntenie, mi a jó és mi a rossz zene? ? tette fel a kérdést a beszélgetés moderátora, Stumpf András, a Heti Válasz újságírója. Tóth Szabolcs szerint a ?slágerbizottság, ízlésrendőrség nem jó, a közönségnek kellene döntenie arról, ki maradjon életben?. Ebből a szempontból a médiának van szerepe, mindenkit meg kellene mutatni, hogy az emberek választhassanak.

L. Simon László és Kelemen Hunor irodalmi munkássággal rendelkező politikusok. Ablonczy Bálint, a Heti Válasz újságírója a szépirodalmi múlt és a politikai jelen  viszonya kapcsán kérdezte őket arról, hogy  politikusként végzett munkájuk, élményeik visszaköszönnek-e majd irodalmi szövegként valaha. L. Simon László elmondta, hogy szerinte az utókor nem kíváncsi az igazságra. Kiemelte, hogy miután távozott a kulturális államtitkári székből, a miniszterrel folytatott beszélgetése elképzelhető, hogy egyszer valamilyen irodalmi szöveg alapanyagaként szolgál majd. Fontosnak tartotta elmondani, hogy ?ezek a történetek máshogy szólnak most, mint később?. Kelemen Hunor is egyetértett a volt kulturális államtitkárral, meglátása szerint is ?kell ehhez egy távlat?.

Videóriportunk itt látható.