Kulturális szakdiplomaták négy országban

Egyéb


hiller_attasekbejelentese.jpg
Fotó: Gordon Eszter

(MTI) - "Olyan kulturális szakattasékat küldünk a világ különböző pontjaira, akik képesek a magyar országkép formálására, kulturális és oktatási javaink, és lehetőségeink közvetítésére, a befogadó országokkal közös projektek kidolgozására" - mondta a sajtótájékoztatón a miniszter.
    Hiller István hozzátette: a júniusban meghirdetett pályázatra összesen 33-an jelentkeztek, a bíráló bizottság javaslatával egyetértve hozta meg döntését.
    Pekingben Nagy Gábor, Sanghajban Hajbáné Nagy Judit Éva, Tel Avivban Lányi Eszter, Belgrádban Szentgyörgyi Klára, Zágrábban Jósvai Lídia képviseli majd a Magyar Köztársaságot - ismertette.
    A miniszter összegzése szerint a szakdiplomaták mindannyian beszélik a befogadó ország nyelvét, és tapasztalattal rendelkeznek a kulturális menedzselés területén. Hiller István arról is szólt, hogy számít a szakdiplomaták talpraesettségére, találékonyságára, kreativitására.
    Mint mondta, az új rendszertől jelentős előrelépést vár a kulturális diplomácia területén. A magyar kulturális intézetek világtérképe nem fedi a XXI. század elvárásait, ezért döntöttek a szakattaséi hálózat létrehozásáról - tette hozzá.
    Közlése szerint az öt poszt fenntartását a kulturális minisztérium finanszírozza, jövőre mintegy 220 millió forint szánnak erre a célra.
    Hiller István elmondta: a legkorábban, szeptember végén a pekingi és a sanghaji kulturális szakdiplomata foglalja el állomáshelyét. Tel Avivba november végén, Belgrádba és Zágrábba januárban érkeznek az új szakdiplomaták, akik Kínában szolgálatot teljesítő kollégáikhoz hasonlóan a helyi magyar nagykövetségeken, főkonzulátusokon belül dolgoznak majd.
A miniszter megismételte: az év végén kezdődik a Szabadság, szerelem címet viselő magyar kulturális évad Kínában. A több hónapon átívelő kulturális fesztivált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nyitja meg néhány nap múlva.
     Hiller István július elején jelentette be, hogy öt városban a Külügyminisztériummal együttműködve kulturális  
szakdiplomata állomáshelyeket létesítenek.
    A négy évre szóló megbízatásra kiírt pályázatokat a Kulturális Közlöny június 30-i számában tették közzé, a szakdiplomaták a Külügyminisztérium állományában, a nagykövet, illetve főkonzul diplomáciai irányításával teljesítik feladatukat.
    A miniszter megerősítette, hogy a tervek szerint jövőre Spanyolországba (Madridba) és az Egyesült Arab Emírségekbe (Abu-Dzabiba) küldenek kulturális szakdiplomatát.