Az erdélyi művészet és a Kárpát-medencei egységes magyar kulturális kánon melletti kiállásunkként értékelem, amikor ilyen és ehhez hasonló kiállítások nyílnak a városban ? nyitotta meg a tárlatot Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára.
Az államtitkár hozzátette, hogy a téma mindannyiunk számára különösen értékes, hiszen a kalotaszegi táj, az ott épített kulturális örökség, illetve a népművészet egyedülálló. A tájegység jelentőségéről Hoppál Péter így fogalmazott: ?Kalotaszeg erősíti magyar identitásunkat, hiszen Trianon után különösen fontos minden generációnak hangsúlyozni, hogy ez az érték európai és magyar érték még akkor is, ha jelenleg külön ország területén lévő kincsekről beszélünk.?
?Azért, hogy teljesíteni tudjuk ezt a fontos kulturális missziót, ad az Úristen Csobaji Zsoltot, aki felfedezi ezt a világot és egészen új művészi formában fogalmazza meg az üzenetet. Küzdeni fogok azért, hogy ez az örökség minél erőteljesebben láthatóvá váljon és megjelenjen a nagyvárosok mindennapjaiban. Az, hogy építészként valaki festészetre adja a fejét, már önmagában kivételes, de Csobaji Zsolt emellett még ezt a kulturális missziót is vállalja, amely igazán kivételes teljesítmény ? zárta nyitóbeszédét az államtitkár.
A kalotaszegi származású Finta József Kossuth-díjas építész ezt követően elmondta: a festő az erdélyi, főként a kalotaszegi templomok témáját ragadja meg. Alkotásai időszerűek egyrészt a reformáció 500. évfordulója miatt, másrészt azért, mert egy tájegység pusztulási folyamatát mutatják be.
Csobaji Zsolt elmondása szerint vasárnapi festőből vált hétköznapi festővé, nyugdíjazása előtt ugyanis az építészet különböző területein dolgozott és csak hétvégén tudott hódolni a festészetnek. Hozzátette, hogy 2000-től minden idejét a művészetnek szenteli, és országszerte számos helyen nyílt egyéni kiállítása. Mint mondta: munkáját az Isten és az ember alkotta környezetünk gazdag szépsége, a lélek munkálkodása, valamint a példaképek jótékony hatású tevékenysége motiválja. Csobaji Zsolt festészetének, témavilágának középpontjában Erdély áll. Kalotaszeg, ?az a kicsiny, háromszögletű földterület, melyet a Bánffyhunyad alatt összeömlő Sebes-Körös és Kalota vizei fognak be?, különösen fontos szerepet játszik a művész életében. A város megismerésével ugyanis kolozsvári születésű édesapja lelki és szellemi öröksége vált valóra.
A kiállítás július 30-ig tekinthető meg.
Kultúra.hu
Fotó: Csákvári Zsigmond