Ez következik történelmünkből, és történelmi tapasztalat, hogy kultúránk képes megtartani a közösséget, valamint úgy felemelni, hogy közben élvezetet is jelent ? mondta Balog Zoltán, majd hozzáfűzte: a magyar kultúra határai nem esnek egybe az ország közigazgatási határaival, ezért Kárpát-medencéről beszélünk és arról a magyar diaszpóráról, amelynek Magyarország vérkeringésébe való bekapcsolása az elmúlt évek minősített feladata volt. A kultúra gyarapít, azonosságtudatot ad, segít megérteni a múltat és a jelent, irányt ad a jövőbe. Közösséget teremt, amely látható az MMA létrejöttében és működésében is ? mondta.

Balog Zoltán kiemelte többek között az is: mindig fontos, mi van a kezdeteknél, honnan indul az ember. Egy olyan intézmény, amelynek kezdetén Makovecz Imre neve áll, kötelez minket a minőség tekintetében, erkölcsi értelemben és hogy nemzetstratégiai ágazatnak tekintsük a kultúrát, a Pesti Vigadó épülete azt üzeni számunkra: képesek vagyunk arra, hogy amit elődeinktől örököltünk, azt szebben adjuk tovább a következő nemzedéknek ? mondta, majd kitért arra is: a 2018-as költségvetés MMA-ra vonatkozó sorában 800 millió forintos összeg áll egy új jogintézményre, a művészi járadékra, amely az MMA által folyósított új típusú havi juttatás lesz. Elindul az MMA ösztöndíjrendszere is, a bevezetési évében 100 fő részesülhet benne. A kormány döntése értelmében az építőművészeti gyűjtemény bemutatására átadnak egy több tízezer négyzetméteres ingatlant a Városligeti fasorban, ahol létrejöhet a Magyar Építészet Múzeuma.

Az MMA tisztújító közgyűlésén új elnököt választanak a két ciklus után leköszönő Fekete György helyére. A közgyűlésen adják át az MMA évi tagozati díjait, valamint az akadémikusok meghallgatják a beszámolókat az elnök, az elnökség, a tagozatok és a bizottságok munkáiról is.

Az MMA építőművészeti díjában idén Szabó László Ybl-díjas építész, a népi építészet kutatója és oktatója részesült.

A Film- és Fotóművészeti Tagozat által odaítélt Szőts István-díjat Gelencsér Gábor Balázs Béla-díjas filmtörténész, egyetemi tanár vehette át magas színvonalú szakmai munkájáért.

Az MMA ipar- és tervezőművészeti díját Baliga Kornél Podmaniczky-díjas építész, belsőépítész nyerte el.

Az Irodalmi Tagozat Illyés Gyula-díját Kemsei István költő, esszéista és kritikus kapta ?szubjektív tárgyiasságot? tükröző műveiért.

Az MMA képzőművészeti elismerését Molnár Sándor nyerte el hat évtizedet átívelő művészeti és pedagógiai munkájáért. A díjat a Munkácsy- és Kossuth-díjas festőművész nevében lánya vette át.

Az MMA művészetelméleti elismerését, a Cs. Szabó László-díjat Tóth László irodalom- és művelődéstörténész, költő és műfordító vehette át értékközpontú munkásságáért.

A Népművészeti Tagozat Erdélyi Zsuzsanna-díját Küllős Imola, a régi magyar népköltészet kutatója kapta, míg Orosz Adél a Színházművészeti Tagozat elismerését nyerte el, a Liszt Ferenc- és Kossuth-díjas táncművész a díjat egy későbbi időpontban veszi át.

A Zeneművészeti Tagozat idén Balázs János Prima- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművészt, a Cziffra-fesztivál alapítóját ismerte el.

Az ülésen elhangzott az is: az MMA egyes tagozatai a mostani egy helyett 2018-tól minden évben két tagozati elismerést adhatnak át. Az eseményen megemlékeztek az MMA előző, május 25-ei közgyűlése óta elhunyt akadémikusokról, Devich János Liszt Ferenc-díjas csellóművészről, Jókai Anna íróról, a nemzet művészéről, Mács József íróról és Mőcsényi Mihály tájépítészről, valamint Szabados Árpád Munkácsy-díjas grafikus és festőművészről.

 

Forrás: MTI

Fotó: Csákvári Zsigmond