Az Emberi Erőforrások Minisztériumában április 5-én tartott kétoldalú megbeszélésen Hoppál Péter hangsúlyozta: a szófiai munkaterv nyomán a kínai és magyar fél kétoldalú kulturális kapcsolatai új korszakba érkeztek, hiszen az operatív együttműködést mindkét fél kiemelten szorgalmazza. Az államtitkár örömét kifejezte ki, hogy a magyar kulturális jelenlétet a kínai fél számos eseményen fontosnak tartja. Hozzátette: ez a kulturális diplomácia és az országképformálás mellett hosszú távon a gazdasági kapcsolatok további szélesítését is elősegíti. Kína és a közép-kelet-európai országok együttműködésének fontos eseményei között említette a májusban Balatonfüreden és Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartandó irodalmi fórumot, valamint magyarországi művészek részvételének lehetőségét kínai kulturális eseményeken, tanulmányutakon.
Dong Wei kulturális miniszterhelyettes arról beszélt, hogy a művészek, művészeti programok támogatása a kulturális és a kreatívipar nemzetközi piacának szélesebb körű megnyitásához vezet. A politikus gratulált az Iparművészeti Múzeumban megrendezett Az ősi Kína kincsei című kiállítás sikeréhez, és várakozásának adott hangot a Kínai Nemzeti Opera Budapesti Tavaszi Fesztivál programján lévő Turandot-előadásával, valamint Magyarországnak a 2016. novemberi Sanghaji Nemzetközi Művészeti Fesztiválon való Bartók-tematikájú részvételével kapcsolatban. A jövőbeni tervek közül a miniszterhelyettes az egyik legfontosabb programként emelte ki az ?Egy út, egy övezet? 1. Selyemút Nemzetközi Kulturális Expót Gansu Tartományban, melynek nagy szerepe van az új Selyemút országai szempontjából, és amely kiváló platform a további együttműködésre. Az Expo alkalmával a kínai fél politikai csúcstalálkozó megrendezését is tervezi.
A kínai kulturális miniszterhelyettes budapesti látogatásának egyik célja az volt, hogy helyszínt találjanak egy új magyarországi kínai kulturális központnak. Magyarország 2013 novemberében nyitotta meg Pekingi Magyar Kulturális Intézetét.
Fotó: Kőmíves András