A projektnek kiemelt eleme a zöldfelület teljes körű megújítása és növelése, ugyanis ennek révén valósulhat meg a közpark biológiai aktivitásának növelése, amelyről a Kormány már idén július 2-án döntött.
A törvénytervezet az állami vagyonkezelő cég feletti tulajdonosi jogok gyakorlására a kulturális ügyekért felelős minisztert jelöli ki, ezzel is hangsúlyozva a beruházás kulturális tartalmát. A törvény 2014. január 31-én lép hatályba, és Budapest Főváros Önkormányzata felhatalmazást kap, hogy jövő év június 30-ig kötöttségektől mentesen építési szabályzatot alkosson a szóban forgó területre vonatkozóan, így továbbra is annak az önkormányzati testületnek a kezében lesz a szabályozási jogkör, amely egyébként is átfogó illetékességgel bír a Főváros egészére vonatkozó építésszabályozási kérdésekben. Ily módon a Ligetben csakis olyan megújítás és fejlesztés valósulhat meg, amiben az illetékes szabályozó helyi önkormányzat és a beruházást végző állam egyetért.
A Városliget több mint 100 éve a kulturális és szabadidős tevékenységeknek országos jelentőségű helyszíne. Mint az egykori ezredéves kiállítás és számos azt követő, kiemelkedően fontos történeti értékű esemény színterének nemzeti emlékezetünkben is kitüntetett szerepe van, ezért a parknak és intézményeinek méltó megőrzése, megújítása és a Liget történeti hagyományaihoz szervesen illeszkedő, egyben korszerű, világszínvonalon megvalósítandó fejlesztése kiemelt nemzeti cél és állami feladat. Ezt a célt szolgálja az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttest is magába foglaló Liget Budapest projekt megvalósítása. A beruházás előfeltétele, hogy a jelenleg osztatlan állami és önkormányzati tulajdonban lévő városligeti telekingatlan állami vagyonkezelésbe kerüljön, és így lehetővé váljon a Városliget megújításának és fejlesztésének hatékony előkészítése és megvalósítása.