Fotó: majkikolostor.hu |
A Közép-dunántúli Operatív Program keretében, európai uniós forrásból újul meg a Forster Központ kezelésében lévő Oroszlány-Majk kamalduli remeteség, amely kulturális turisztikai központként működik majd tovább. A műemlékegyüttes, amely Európában kuriózumnak számít, tizenhét cellaházból, templomtoronyból és kolostorból áll.
Jelenleg a felújítás 874 millió forint költségű első üteme zajlik, amelyet a tervek szerint idén befejeznek. Ennek során megújul a foresteria (erdei kolostor) konventépületének teljes szerkezete, valamint megtörténik a külső épület, a pince, a földszint, az emelet, valamint a drogpadlás belső, műemléki rekonstrukciója, és az egykori refektórium freskóinak restaurálása. Tovább felújítják a díszudvart, kialakítanak egy látogató- és egy kulturális turisztikai központot.
A rekonstrukció több mint 470 millió forintos II. ütemében megtörténhet a Halmester-ház, a Grotta-kápolna és a 7-es cellaház felújítása, valamint felidézik a régi díszudvar két oldalán húzódó szoborsorokat. A terv a mára elpusztult szobordíszek rekonstrukciója, a kerítések falait sövénybokrokkal imitálva. A folytatás a remények szerint hamarosan elindulhat.
A kamalduli remeteséget1733-ban a vidék birtokosa, Esterházy József alapította, aki a területnek 1200 holdas pusztát, tavakat és malmokat adományozott. Az épületegyüttes tervezésével Esterházy József az osztrák építészt, Franz Anton Pilgramot (1699-1761) bízta meg. A kamalduliak az 1730-as évek közepén érkeztek Majkpusztára. A cellaházakban egy-egy szerzetes élt, aki a naponta előírt kötelező imákat hangosan mondhatta el, de a nap többi részében tartózkodnia kellett a beszédtől. A rend önfenntartó volt, a földművelésből és jótékonysági adományokból élt. A II. világháború idején a kastély keleti mellékszárnya és a főszárny csatlakozó része leégett, ekkor pusztult el a családi levéltár, számos könyvritkaság, újság és értékes bútordarab. A háborút követően az épületegyüttes kórházként működött, majd az államosítás után középiskola és kollégium, majd munkásszálló költözött falai közé. Majk az 1980-as évektől turisztikai látványosság, 1993-ban állították helyre a templomtorony alsó részét. Az állami tulajdonú műemlékegyüttes kezelője 2001-től a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága, 2012-től a Forster Központ.