Varadi_Levente_Remi_Tunde
Appelshoffer János a pályázat egyik nyertese
Fotó: Váradi Levente/Táncház.hu

A Staféta projekt célja a tehetséggondozás és a független előadóművészet támogatása érdekében a budapesti független színházi, tánc, néptánc, cirkusz, újcirkusz és összművészeti kezdeményezések, új produkciók létrehozása.

A támogatott produkciók között vannak kortárs cirkuszi előadások, amelyek a néptánc, a kortárs tánc, a fizikai színház formanyelvével keverednek, vagy a bábművészet összekapcsolásából született műfaji kísérletek, hagyományos néptáncelőadások, kortárs drámák ősbemutatói, illetve kamion- és koncertszínház.

Idén a pályázaton nyertes produkciók létrehozásához az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága 20 millió forinttal egészíti ki a Budapest Főváros Önkormányzata által biztosított, szintén 20 milliós keretösszeget. Először lehetett pályázni új, kiemelt kategóriában a néptáncot fókuszba helyező vagy néptánc alapú produkciókkal, illetve a cirkuszművészeti és a cirkuszművészetet valamely társművészettel kombináló, összekapcsoló produkciókkal.


fovarosi_nagycirkusz_600x437.png
Forrás: Fővárosi Nagycirkusz

Az idei felhívásra minden eddiginél több, 115 véglegesített és lezárt pályamű érkezett a határidőig, az első körös szakmai konzulensek 31 pályázatot, azaz 15 kiemelt és 16 egyéb kategóriás pályázatot juttattak tovább. A végleges döntést a kuratórium hozta meg, tíz nyertes pályázatot részesítettek anyagi támogatásban, a darabok megvalósulása a 2019/20-as évadban várható.

A 2019-es Staféta pályázaton a kiemelt kategória nyertese néptánc műfajban Appelshoffer János és ifj. Zsuráfszky Zoltán, cirkusz műfajban Pál Dániel Levente és Kalmár Ákos (a Fővárosi Nagycirkusz képviseletében), valamint Makra Viktória. Egyéb kategóriában próza műfajban Horváth János Antal, Kovács D. Dániel, a Matkó Tamás-Kálmán Eszter-, valamint a Pető Kata-Porogi Dorka-alkotópáros, tánc műfajban Blaskó Borbála és Simkó Beatrix nyert.